"Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu będzie można to ogłosić". Prof. Horban o szczepieniach młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 09:48
– Jeśli nie zaszczepimy większej liczby osób do jesieni, to będzie czwarta fala – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Andrzej Horban. Doradca premiera ds. COVID-19 wskazał, że wkrótce powinny ruszyć szczepienia młodzieży, a następnie dzieci. Jednocześnie zwrócił uwagę, że jest problem z poziomem wyszczepienia wśród najstarszych obywateli.

Salon Polityczny Trójki – prof. Andrzej Horban/YouTube Polskie Radio

W Polsce podano już ponad 14 mln zastrzyków ze szczepionką przeciw COVID-19. Od 17 maja rozpoczną się pilotażowe szczepienia w zakładach pracy. Zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej od tego dnia skrócony zostanie też okres między dawkami do 35 dni, czyli 5 tygodni. Od niedzieli wszyscy pełnoletni Polacy mają wystawione e-skierowania i mogą zapisywać się na szczepienie. Kolejnym krokiem ma być szczepienie młodzieży i dzieci. W USA szczepionkę Pfizer-BioNTech zatwierdzono już dla dzieci od 12 roku życia. Kiedy szczepienia osób niepełnoletnich ruszą w Polsce?

Posłuchaj
12:41 11_05_2021 08_45_33_PR3_Salon_polityczny_Trojki_for_media.mp3 Andrzej Horban: jeśli nie zaszczepimy większej liczby osób do jesieni to będzie IV fala (Salon polityczny Trójki)

 

– Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu będzie można to ogłosić i zacząć szczepić ewentualnie ludzi w tym wieku – powiedział prof. Andrzej Horban, pytany o grupę 16-18 lat. Ekspert wskazał, że trwają badania dzieci od 12 do 16 lat. – Mam nadzieję, że w ciągu paru tygodni EMA wyda oświadczenie, że to jest OK i można dzieci szczepić również – dodał.

dworczyk michal jedynka 1200.jpg
Dworczyk: osoby, które przyjęły pierwszą dawkę szczepionki, mają możliwość skrócenia terminu kolejnej

Jego zdaniem Europejska Agencja Leków, podobnie jak amerykańska agencja, zatwierdzi możliwość zaszczepiania dzieci. 

Gość Trójki podkreślał konieczność zaszczepienia jak największej liczby ludzi. – Jeśli nie zaszczepimy większej liczby osób do jesieni, to będzie czwarta fala – ostrzegł przed nawrotem epidemii. Nie wykluczył, że konieczne może się okazać wprowadzenie obowiązku szczepień, jeśli prośby nie przyniosą efektu. – Trochę jest problem powyżej 80, ale również pomiędzy 60-69 – powiedział Horban, wskazując na grupy wiekowe, w których zaszczepiło się za mało osób.  

Czytaj także:

Jednocześnie wyraził nadzieję, że już w połowie czerwca Europa otworzy się turystycznie dla osób, które przyjęły dwie dawki szczepionki. 

W rozmowie poruszono też temat zalecanego odstępu między pierwszą i drugą dawką szczepionki.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Andrzej Horban (doradca premiera ds. COVID-19)
Data emisji: 11.05.2021
Godzina emisji: 08.45

fc/pr

Czytaj także

"W maju będzie spadała liczba zakażeń, zgonów i hospitalizacji". Prof. Horban o sytuacji epidemicznej

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 09:45
- W maju będzie dobrze, będzie nam spadała liczba zakażeń, zgonów i liczba chorych w szpitalach - ocenił główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Dodał, że spodziewa się na koniec maja dziennego przyrostu zakażeń na poziomie 2-3 tys.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia: siedmiodniowa średnia nowych zakażeń koronawirusem spadła do ok. 4 tys.

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 12:39
- Siedmiodniowa średnia nowych zakażeń koronawirusem spadła do ok. 4 tys., czyli poniżej poziomu między drugą i trzecią falą pandemii - wskazał w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedzielski: w sklepie App Store dostępna jest aplikacja mobilna mojeIKP

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 01:10
Od poniedziałku w sklepie App Store dostępna jest aplikacja mobilna mojeIKP (moje Internetowe Konto Pacjenta) - poinformował w poniedziałek wieczorem minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział, że taka sama aplikacja będzie także dostępna w Google Play.
rozwiń zwiń