"To dobre rozwiązanie, które może pomóc". Konrad Szymański o certyfikatach dot. podróży

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 09:31
– Certyfikaty mają ułatwić korzystanie z pewnych praw, a nie utrudnić. Myślę, że praktyka pokaże, że to jest rozwiązanie dobre, które może pomóc – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Konrad Szymański, minister ds. Unii Europejskiej.

Konrad Szymański oznajmił, że porozumienie w kwestii certyfikatów dot. podróży jest bardzo blisko. Jak mówił minister, swoboda podróżowania w UE będzie zachowana, oczywiście z wyłączeniem tych sytuacji, kiedy konkretne państwo zdecyduje się na to, żeby ją ograniczyć.

Szynkowski vel Sęk PR24-1200.jpg
"Mówienie o segregacji jest nieporozumieniem". Szynkowski vel Sęk o certyfikatach szczepień

– Jest bardzo wiele dezinformacji w tej sprawie. W przestrzeni publicznej powszechnie używa się sformułowania paszport, co sugeruje, że jest to dokument warunkujący możliwość podróży. To jest nieprawda – tłumaczył gość Trójki.

– Trzeba zrobić wszystko, aby polskie dokumenty były powszechnie uznawane, aby Polacy nie byli stawiani w sytuacji, że muszą np. ileś dni przesiedzieć w kwarantannie, w sytuacji kiedy nie muszą tego robić ze względów medycznych – dodał.


Posłuchaj
14:11 2021_05_12 08_44_59_PR3_Salon_polityczny_Trojki_for_media.mp3 Konrad Szymański o certyfikatach dot. podróży (Salon polityczny Trójki)

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Konrad Szymański, minister ds. Unii Europejskiej
Data emisji: 12.05.2021
Godzina emisji: 08.45

mr/pr

Czytaj także

Zmiany dla podróżujących z Polski do Niemiec. Dotyczą m.in. ozdrowieńców i zaszczepionych

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 11:54
Od dziś Polska uznawana jest w Niemczech jako obszar ryzyka pandemicznego, a nie - jak do tej pory - wysokiego ryzyka. Oznacza to ułatwienia w warunkach podróżowania z Polski do Niemiec. Najistotniejsze zmiany dotyczą testów na koronawirusa, a także wyjątków dla ozdrowieńców i osób w pełni zaszczepionych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paszporty covidowe. Müller: certyfikat można wygenerować w aplikacji mObywatel

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 09:24
- Chcielibyśmy, aby nasi obywatele np. podróżując za granicę, mieli możliwość udowodnienia tego, że się zaszczepili, żeby korzystali z tych wszystkich przywilejów, które inne kraje UE przewidują - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller pytany o tzw. paszporty covidowe.
rozwiń zwiń