Sellin o wyroku TSUE: KE jest pośrednikiem, który przekazuje opinie opozycji

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 09:15
– KE, składając jakieś wnioski do TSUE, jest pośrednikiem, który przekazuje opinie polskiej opozycji. Mamy pod tym względem trudną sytuację – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Sellin, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał w czwartek, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która rozpoczęła działalność na mocy zmian w ustawie o SN z 2017 r. i powołana została do prowadzenia postępowań o charakterze dyscyplinarnym wobec sędziów, prokuratorów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych.

Posłuchaj
13:18 _PR3_AAC 2021_07_19-08-45-13_for_media.mp3 Jarosław Sellin o postępowaniu TSUE (Salon polityczny Trójki)

 

Andrzej Kryj 1200.jpg
Andrzej Kryj o wyroku TSUE: sądownictwo jest wyłączone z kompetencji instytucji UE

"Ulica i zagranica"

Zdaniem Jarosława Sellina za postępowanie instytucji UE odpowiedzialna jest także polska opozycja.  Opozycja nie potrafi wygrać wyborów w Polsce więc uruchamiają strategię "ulica i zagranica". Ta strategia polega m.in. na mobilizowaniu organizacji i instytucji UE. To jest nieustanne  powiedział.

 KE, składając jakieś wnioski do TSUE, jest pośrednikiem, który przekazuje opinie polskiej opozycji. Mamy pod tym względem trudną sytuację. Analizujemy ostatni wyrok TSUE także pod kątem wyroku TK  dodał.

Czytaj także:

TSUE brakuje konsekwencji

Gość "Salonu politycznego Trójki" powiedział, że postępowanie TSUE jest niezrozumiałe.  TSUE nie jest konsekwentny ws. Izby Dyscyplinarnej SN. W sposób wręcz partyjny w dwóch krajach UE nominuje się w ten sposób sędziów, a u nas tak nie jest. Nie rozumiemy dlaczego TSUE pod tym względem ma zastrzeżenia do Polski  zdradził.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Jarosław Sellin (wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu)
Data emisji: 19.07.2021
Godzina emisji: 08.45

dz

Czytaj także

Premier o kompetencjach TSUE: jest najwyższą instancją w materii UE, a w innych sprawach jest nią TK

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 17:43
- Gdy dana materia dotyczy kompetencji UE, to najwyższą instancją orzekającą jest TSUE; we wszystkich innych przypadkach, a do takich należy funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, najwyższą instancją rozstrzygającą jest Trybunał Konstytucyjny - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To nie jest ciało nadrzędne nad sądami najwyższymi państw członkowskich UE". Prof. Krasnodębski o TSUE

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 20:25
- Nie jest tak, jak myślą niektórzy, że Komisja Europejska jest jakimś nadrzędnym ciałem. Tak samo TSUE nie jest czymś, co jest ponad państwami - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Zdzisław Krasnodębski (eurodeputowany PiS).      
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Grosse: scenariusz eskalacji sankcji po stronie UE jest możliwy

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 20:30
- Jeżeli zostanie spełniona pewna procedura i zakończy się pozytywnie dla instytucji unijnych, a negatywnie dla polskiego rządu to sankcje o charakterze finansowym wchodzą w grę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski).
rozwiń zwiń