"Przygotowujemy specjalny pakiet dla samorządów". Wiceminister finansów o założeniach Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 09:26
– Wprowadzimy pakiet zmian systemowych dla samorządów, który pozwoli na stabilizację dochodów już na etapie planowania budżetu – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Piotr Patkowski, wiceminister finansów.
Piotr Patkowski
Piotr PatkowskiFoto: Forum/GRZEGORZ KRZYZEWSKI

Salon Polityczny Trójki - Piotr Patkowski/Polskie Radio

 Jeśli popatrzymy na medianę i dominantę zarobków wśród osób na umowę o pracę i emerytów, to widzimy, że reformy przewidziane w Polskim Ładzie prowadzą do zwiększenia wynagrodzeń tych osób  powiedział wiceminister.

Podkreślił, że celem Polskiego Ładu jest to "żeby te osoby, które obecnie mieszczą się w medianach i dominantach polskich zarobków, mogły zarabiać więcej na rękę". – Jest to jeden z głównych postulatów, który wynika z badań społecznych. Te osoby oczekują zdecydowanie mniejszego obciążenia podatkowo-składkowego niż obecnie. Polski Ład idzie w tym kierunku – zaznaczył.

Posłuchaj
13:44 _PR3_AAC 2021_07_30-08-45-14.mp3 Wiceminister finansów Piotr Patkowski o założeniach Polskiego Ładu (Salon polityczny Trójki)
 

Gość "Salonu politycznego Trójki" mówił także o nowych rozwiązaniach dla przedsiębiorców. – W ramach proponujemy cztery możliwości prowadzenia działalności gospodarczej - wyjaśnił wiceminister. Tłumaczył, że są to m.in. 19-procentowy podatek dla jednoosobowej działalności gospodarczej, możliwość rozliczania się na skali podatkowej, gdzie przysługuje kwota wolna od podatku 30 tys. zł oraz podatek ryczałtowy, który – jak powiedział Patkowski – "ma w jakiś sposób zastąpić kartę podatkową".

Czytaj także:

Pytany o propozycje dla samorządów, powiedział, że "w ramach Polskiego Ładu rząd przygotowuje specjalny pakiet". – W jego skład wejdzie m.in subwencja inwestycyjna, która będzie wynosiła na starcie ok. 3 mld zł. Będzie też pakiet zmian systemowych, które pozwolą na stabilizację dochodów już na etapie planowania budżetu – zapowiedział gość audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Piotr Patkowski (wiceminister finansów)
Data emisji: 30.07.2021
Godzina emisji: 08.45

kp/kr

Czytaj także

Wawrzyk o założeniach podatkowych Polskiego Ładu: spowodują znaczące zwiększenie realnych dochodów Polaków

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 21:26
Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk powiedział, że podwyższenie kwoty wolnej od podatku i podniesienie progów podatkowych spowoduje znaczące zwiększenie realnych dochodów Polaków. Takie między innymi propozycje zawarte są w przedstawionym wczoraj projekcie ustawy podatkowej związanej z Polskim Ładem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To największe inwestycje od ostatnich 30 lat". Premier o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 18:10
- Polski Ład oznacza największe inwestycje, jakie do tej pory były przez ostatnie 30 lat; to inwestycje w polskie rodziny, polskich pracowników, polskie firmy, a także w środowisko naturalne - mówił premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń