Kaleta: Polska to eksperyment, na ile UE może sobie pozwolić wobec państwa członkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 09:45
Komisja Europejska zachowuje się wobec Polski agresywnie, próbuje szantażem finansowym de facto wymusić zrzeczenie się części naszej suwerenności – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
Sebastian Kaleta
Sebastian KaletaFoto: gov.pl

Salon polityczny Trójki – Sebastian Kaleta/YouTube Polskie Radio

Komisja Europejska zwróciła się o nałożenie kar finansowych na Polskę. Poinformowała również, że rozpoczęła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Spór dotyczy niewykonania przez Polskę wyroku TSUE w sprawie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jednocześnie według medialnych doniesień przyczyną przeciągających się negocjacji z Warszawą na temat polskiego KPO jest kwestia dyskusji na temat wyższości prawa unijnego nad krajowym, która właśnie toczy się w Polsce.

Posłuchaj
13:39 2021_09_09 08_45_02_PR3_Salon_polityczny_Trojki_for_media.mp3 Sebastian Kaleta: KE zachowuje się wobec Polski agresywnie (Salon Polityczny Trójki)

 

– Komisja Europejska narusza traktaty, narusza prawo. Jasno jest w przepisach dotyczących funduszu odbudowy wskazane, w jakim terminie Komisja wydaje opinię – podkreślił Sebastian Kaleta. Jak ocenił, przekraczanie tego terminu pokazuje złą wolę Komisji. – Niestety KE złą wolę wobec Polski prezentuje od lat – dodał.

1200 premier pap.jpg
"Jeżeli w UE obowiązuje prawo, to nie powinniśmy się obawiać żadnych kłopotów". Premier o Funduszu Odbudowy

– KE zachowuje się wobec Polski agresywnie, próbuje szantażem finansowym de facto wymusić zrzeczenie się części naszej suwerenności, robi to łamiąc wiele procedur traktatowych – stwierdził gość Trójki. Wskazał, że Polska jest "eksperymentem" na ile UE może sobie pozwolić wobec państwa członkowskiego. – Oczywiście takich eksperymentów nie zrobią na Niemcach, na Francuzach – zauważył.

Pytany o możliwość pozwania KE przez Polskę do TSUE, Kaleta poinformował, że "to jest ścieżka prawna jak najbardziej otwarta", a traktat o funkcjonowaniu UE dopuszcza takie działanie. – Wydaje mi się, że TSUE nie zająłby się tą sprawą tak szybko jak choćby zajmuje się sprawami dotyczącymi sądownictwa – stwierdził.

Gość "Salonu Politycznego Trójki" podkreślił, że Polska podczas prac nad budżetem zachowała się lojalnie i zrezygnowała z weta, a "teraz KE pokazuje swoją twarz".


***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Sebastian Kaleta (wiceminister sprawiedliwości)
Data emisji: 9.09.2021
Godzina emisji: 08.45

fc

Czytaj także

Wiceminister sprawiedliwości: musimy kontynuować reformę sądownictwa na własnych warunkach

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 08:08
- Oczekuje się, żeby Polska bezwzględnie, posłusznie wykonywała bezprawne wyroki TSUE. To próba dominacji ze strony UE. Powinniśmy kontynuować reformę sądownictwa na własnych warunkach - powiedział w Polskim Radiu 24 Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To akty agresji". Wiceministrowie sprawiedliwości o wniosku KE ws. kar dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 14:54
"Komisja Europejska blokuje bezprawnie Polsce fundusze i wnioskuje o kary. To akty agresji" - napisał we wtorek na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Także inny z wiceministrów sprawiedliwości - Marcin Romanowski - napisał na Twitterze, że "podczas gdy Polska broni wschodnich granic UE, Bruksela wyprowadza kolejny bezprawny atak".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mucha: KE nie pozwala grać w kotka i myszkę, PiS zbiera efekty swoich działań

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 09:00
– Nie da się być we wspólnocie opartej na praworządności i jednocześnie tej praworządności z naszego kraju wyprowadzać – mówiła w Programie 3 Polskiego Radia poseł Polski 2050 Joanna Mucha, pytana o wniosek KE do TSUE o ukaranie finansowe Polski.
rozwiń zwiń