Ustawa o ochronie granic w Senacie. Kwiatkowski: kluczowe poprawki w trzech kwestiach

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 09:02
– Poprawki polegają m.in. na tym, by umożliwić dziennikarzom dostęp do tej strefy, byśmy nie byli zdani tylko na migawki, które pokazuje Łukaszenka. Inne dotyczą tego, by realna pomoc napłynęła do przedsiębiorców, którzy nic, podkreślam nic, jeszcze nie dostali – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, pytany o senackie prace nad ustawą o ochronie granic. 

Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Senat rozpatrzy m.in. nowelizację ustawy o ochronie granicy. Jej projekt został przygotowany przez rząd i ma charakter pilny. Senackie komisje rekomendują wprowadzenie do nowelizacji poprawek. Potwierdził to w Programie 3 Polskiego Radia senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski.

Trzy kluczowe obszary poprawek

Jak powiedział gość Polskiego Radia, uczestniczył on w "bardzo długich" pracach komisji, gdzie poprawki wprowadzano. Wymienił, że dotyczyć one będą trzech kluczowych punktów. – Poprawki polegają m.in. na tym, by umożliwić dostęp do tej strefy dziennikarzom, oczywiście w zorganizowany sposób, żebyśmy nie byli zdani tylko na migawki, które pokazuje Łukaszenka, z udziałem tych dziennikarzy, których na koncesjonowanych zasadach on dopuszcza do granicy i pokazuje im, co chce – wyliczał polityk.

– Wprowadziliśmy też poprawki, aby realna pomoc napłynęła do przedsiębiorców, którzy nic, podkreślam nic, jeszcze nie dostali, mimo że te przepisy były przyjęte dużo wcześniej – przyznał. Dodał, że będzie w środę uczestniczył w spotkaniach z przedsiębiorcami z branży hotelowo-gastronomicznej z Podlasia, którzy składali mu "dramatyczne" relacje. – Ci przedsiębiorcy od wielu tygodni nie mają dochodów, nie otrzymali też jeszcze pomocy. Stąd poprawka, która tę procedurę usprawni. 

– Trzecia z kluczowych poprawek to taka, by granica stanu wyjątkowego, w którym są obostrzenia związane z przemieszczaniem się, była taka jak do tej pory. Przedstawiciele rządu mówią, że te przepisy do tej pory wystarczały, więc rozszerzanie tej strefy  szczególnie w sytuacji, w której okazuje się, że pomoc dla tych, którzy są ekonomicznie doświadczeni jej ustanowieniem, na razie nie trafia  jest niepotrzebne  wskazał Krzysztof Kwiatkowski. 

Posłuchaj
13:17 KrzysztofKwiatkowski_for_media_[PR3]_2021_11_24-08-45-10.mp3 Krzysztof Kwiatkowski o pracach Senatu nad ustawą o ochronie granic (Salon polityczny Trójki)
 

Dodatkowe uprawnienia dla szefa MSWiA

Nowelizacja przyjęta przez Sejm umożliwia wprowadzenie na czas określony, w drodze rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji i po zasięgnięciu opinii szefa Straży Granicznej, zakazu przebywania w pasie przygranicznym z Białorusią. Proponowane przepisy wyłączają z zakazu mieszkańców objętego nim obszaru oraz osoby wykonujące tam pracę zarobkową. Przewidują, że zgodę na przebywanie innych osób, w szczególności dziennikarzy, będzie mógł wyrazić właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej.

Czytaj także: 

Od 2 września w pasie przygranicznym z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości w województwach lubelskim i podlaskim. Zakończy się on 30 listopada. 

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
ProwadzącyBartłomiej Graczak
GośćKrzysztof Kwiatkowski (senator niezależny)
Data emisji: 24.11.2021
Godzina emisji: 8.45

mbl/kr

Czytaj także

"Im szybciej uda się wzmocnić zabezpieczenia, tym lepiej". Poboży o budowie muru przy granicy

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 09:31
- Polacy popierają kierunek zabezpieczenia granicy, który został zaproponowany przez rząd PiS – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Błażej Poboży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Europa musi w tej sprawie mówić jednym głosem". Paweł Szrot o narastającym kryzysie migracyjnym

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 19:04
– Straż Graniczna i wojsko zdały egzamin – mówił na antenie Programu 3 Polskiego Radia szef gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot. Podkreślił, że działania mogły się odbyć "dzięki wielkiej ofiarności, zaangażowaniu i przygotowaniu" służb. Dodał także, że dzięki zaangażowaniu prezydenta kraje z naszego regionu mówią jednym głosem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dla opozycji interes własny nadal jest ważniejszy od wspólnego". Wawrzyk o politycznej debacie ws. kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 19:23
– Przebieg debaty nad ustawą o ochronie granicy pokazuje, że niestety opozycja dalej przedkłada własny interes partyjny nad interes państwa i jego bezpieczeństwo – ocenił na antenie Programu 3 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.
rozwiń zwiń