Sawicki o KRUS: jestem w porozumieniu z Bonim

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 08:49
Marek Sawicki, minister rolnictwa (PSL): składka zdrowotna rolników powinna zależeć od ich dochodów.
Audio
  • Marek Sawicki, minister rolnictwa (PSL) w Salonie Politycznym Trójki
Marek Sawicki
Marek Sawicki

Minister rolnictwa Marek Sawicki mówi, że w sobotę Rada Naczelna PSL ma zatwierdzić koalicję PSL z PO. Zdaniem ministra rolnictwa nie można wykluczyć, że ministerialne teki przypadną osobom, które nie dostały się do nowego parlamentu. Nie wiadomo na razie, czy padnie propozycja wobec Ewy Kierzkowskiej – według mediów, może być ministrem w kancelarii premiera.

Polskie Stronnictwo Ludowe zamierza zachować co najmniej trzy resorty w rządzie. Sawicki podkreślił, że rozmowy w tej sprawie trwają.

Reforma KRUS – temat  w rozmowach koalicyjnych?

Jestem w porozumieniu z Michałem Bonim w sprawie KRUS – mówił Marek Sawicki. Minister rolnictwa przedstawił w "Salonie" następującą propozycję: za biednych i bezrobotnych zapłaci państwo, pozostali 1,25 procent zapłacą z własnego portfela, a 7,75 procent będzie potrącane z podatku gruntowego.

Sawicki powiedział, że jeszcze nie określono, czy  składka będzie wyliczana od zależności od dochodów z gospodarstw czy dochodów statystycznych. Gminy stracą na potrącaniu składki z podatku rolnego i minister finansów będzie to musiał im zrekompensować – powiedział Marek Sawicki.

"Głęboka analiza" w PSL

Co się dzieje w PSL? W sobotę odbędzie się Rada Naczelna, która ma zatwierdzić koalicję PO-PSL. Będzie też ocena kampanii wyborczej, również w zakresie struktur wojewódzkich – wyjaśniał Marek Sawicki. Jak dodał, trzeba się zastanowić, dlaczego w niektórych rejonach PSL nie może przekroczyć wyborczego.

Przed wyborami Marek Sawicki mówił , że jego zdaniem na PSL zagłosuje 12-14 procent wyborców. Przyznaje, że wynik  wyborów nie był najlepszy i można było zrobić więcej.

IAR, polskieradio.pl/agkm

Czytaj także

Koalicja do lutego musi zreformować KRUS

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2011 07:40
Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, opłacanie rolnikom składki zdrowotnej z budżetu państwa jest niezgodne z Konstytucją.
rozwiń zwiń