X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Protest związków pewny? Szef OPZZ: nie można z nas szydzić

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 09:00
Szef OPZZ Jan Guz krytykował dialog z ministrem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Stwierdził, że nie miał on wsparcia rządu i nie mógł nic zrobić.
Audio
  • Szef OPZZ Jan Guz o prawie pracy, związkach zawodowych i wrześniowych protestach (Salon polityczny Trójki)
Szef OPZZ Jan Guz
Szef OPZZ Jan GuzFoto: Salon polityczny Trójki

Rząd nas nie słucha, czy jesteśmy w Komisji Trójstronnej, czy nie – mówił Jan Guz mówił w ”Salonie politycznym Trójki”. Związki opuściły tę komisję, zawiązały komitet strajkowy, a na 11 września planują protesty. Na razie, na najbliższym posiedzeniu 18 lipca szefowie central związkowych zastanowią się nad tym, czy przyjąć zaproszenie pracodawców do rozmów. Jan Guz zaznacza, że uzgodnione zostanie jedno wspólne stanowisko, bo działa już międzyzwiązkowy krajowy komitet protestacyjny.

Guz komentował przy tym, że ma ograniczone zaufanie do pracodawców.  Jak mówi, w Komisji Trójstronnej zawierano wiele porozumień, ale nie były one dotrzymywane. ”Czary goryczy” związkowców dopełnił fakt, że pracodawcy wystąpili do zakładów ze szczegółowymi pytaniami o związki – ile ich jest, czy konsultują decyzje, czy potrąca się składkę związkową. – A już w pierwszym zdaniu napisali, że chcą stworzyć nową ustawę o związkach zawodowych – mówi Jan Guz. Ustawę o związkach chce też napisać rząd.  Według Guza pracodawcy i rząd zastanawiali się wcześniej wspólnie jak zmienić ustawę tak, żeby była dokuczliwa dla świata pracy. Jan Guz dodał, że związki w Polsce mają mniej praw niż gdzie indziej w Europie, najlepiej im się pracuje w firmach z kapitałem zagranicznym.

11 września to początek ewentualnych protestów związkowych Jan Guz mówi, że protesty nie są przesądzone, bo związki są instytucjami dialogu społecznego. Zastrzegł jednak, że w ostatnich latach związki nie potrafiły uzgodnić niczego z rządem i pracodawcami. – Byliśmy strofowani, nasze propozycje były odrzucane – mówi Guz.

Co musiałby zrobić rząd, by protestów nie było? Jan Guz wspomniał kilka umów społecznych podpisanych z rządem, o przedsiębiorstwie państwowym, pakt antykryzysowy, umowy w sprawie zabezpieczenia emerytalnego i zdrowotnego, edukacyjnego. – Nie można nas ośmieszać. Nie można z nas szydzić, bo szydzi się tym samym z ludzi pracy – powiedział Guz. Szef związków mówi, że rząd powinien napisać do związków, w jaki sposób zamierza rozwiązać ich postulaty.

Szef OPZZ wspomniał o elastycznym czasie pracy. Jego zdaniem tę sprawę powinien regulować w zakładach układ zbiorowy, nie ustawa. Jan Guz mówi, że nieprawdziwe są zapewnienia ministra pracy, że elastyczny czas pracy nie będzie zasadą, będzie można z takiej możliwości korzystać w razie potrzeby. Szef związków podkreślił, że obecnie mamy do czynienia z rynkiem pracodawcy, ludzie muszą zgadzać się na więcej, "żeby przetrwać".

Rozmawiała Beata Michniewicz

agkm

Czytaj także

Dangel: Reforma emerytalna to temat dla wizjonerów, a nie księgowych

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 12:52
W zeszłym roku dokonano zamachu na OFE. Teraz mamy do czynienia z ich karykaturą - mówił w Salonie Ekonomicznym były prezes grupy Allianz
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuźmiuk: można stworzyć 120 tysięcy miejsc pracy rocznie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 08:50
Do Sejmu trafił projekt Prawa i Sprawiedliwości, który ma pomóc w stworzeniu 1,2 mln miejsc pracy w ciągu dekady. Zbigniew Kuźmiuk (PiS) ma nadzieję, że ustawą zajmie się sejmowa komisja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister: Komisja Trójstronna będzie działać nawet bez związków

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 09:00
Ustawa nie przewiduje zawieszenia prac Komisji Trójstronnej – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz pytany o związki zawodowe, które nie zamierzają się już pojawiać na obradach.
rozwiń zwiń