Paweł Kowal: czas na rachunek sumienia UE ws. polityki na Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 09:10
- Unia Europejska zachowuje się jak rozkapryszona panna. Taki sposób polityki ją wykończy - mówi o niepowodzeniu integracji Ukrainy z UE Paweł Kowal, prezes partii Polska Jest Najważniejsza.
Audio
  • Paweł Kowal, prezes Polska Jest Najważniejsza o sytuacji na Ukrainie (Salon polityczny Trójki/Trójka)
Paweł Kowal, prezes partii Polska Jest Najważniejsza
Paweł Kowal, prezes partii Polska Jest NajważniejszaFoto: PR

Paweł Kowal , który jest szefem delegacji Parlamentu Europejskiego do komisji współpracy parlamentarnej UE-Ukraina uważa, że pogłoski o możliwości wprowadzenia stanu wyjątkowego na Ukrainie najprawdopodobniej nie mają wiele wspólnego z prawdą.

- Jeżeli komuś przyszłoby to do głowy, to byłoby przekroczenie pewnej czerwonej linii, za którą byłoby już bardzo trudno prowadzić prezydentowi Janukowyczowi politykę w Europie. Jestem więc przekonany, że on sobie zdaje z tego sprawę i że do takiego rozwiązania nie dojdzie - wyjaśnił. - To mogły być plotki - dodał.

Gość Trójki podkreślił, że protesty na Ukrainie mają charakter pokojowy i bardzo ważne jest, by takie pozostały. - Majdan na Ukrainie to jest słowo magiczne. To jest sposób podejmowania władzy przez społeczeństwo wtedy, kiedy władza się nie sprawdza. I ludzie mają respekt wobec tych manifestacji na Majdanie. Wszyscy na Ukrainie rozumieją, że to musi się skończyć pokojowo - wyjaśnił.

Paweł Kowal przypomniał, że podczas "pomarańczowej rewolucji" w 2004 r. Wiktor Juszczenko także nawoływał do pokojowych protestów, bo w nich właśnie tkwi siła. Dodał, że sytuacja na Majdanie różni się nieco od tej, jaka miała miejsce dziewięć lat temu.

- Mówi się, że zakres tych protestów jest nawet większy, że ich charakter jest inny, dlatego że są to protesty głównie studenckie, młodzieżowe, jest to protest pokoleniowy ludzi, którzy nie pamiętają komunizmu. Nie chcą słuchać, że coś muszą w relacjach z Rosją - powiedział Kowal w Salonie politycznym Trójki .

Protesty na Ukrainie - zobacz serwis specjalny >>>

Polityk przytoczył dane, według których w ciągu 20 lat Ukrainę opuściło 10 milionów ludzi. Zdaniem szefa PJN wina za sytuację na Ukrainie leży oczywiście po stronie tamtejszych władz, ale nie tylko.

- Premier Azarow i prezydent Janukowycz mówili przez ostatnie lata Ukraińcom i politykom w Europie, że na pewno chcą podpisać umowę stowarzyszeniową. W tej sprawie nie dotrzymano słowa. Ludzie byli bardzo zdeterminowani, by tę umowę podpisać, ponieważ z tym się wiąże ich przyszłość - wyjaśnił Kowal. - Ale Unia czasami zachowuje się jak rozkapryszona panna. Ukraina jest w Europie. Trzeba sobie wreszcie uświadomić, że nasz kontynent jest tylko w ponad połowie zjednoczony w Unii Europejskiej. Ci, którzy mieszkają na terenie Europy, mają prawo aplikować po spełnieniu określonych warunków. My nie możemy im mówić, że będą jakąś naszą półkolonią, kordonem sanitarnym. Ten sposób polityki wykończy Unię Europejską - dodał.

Jak podkreślił, są poważne uwagi do polityki prezydenta Janukowycza, ale czas też na rachunek sumienia Unii Europejskiej w jej polityce na Wschodzie. Przypomniał, że wielokrotnie w Parlamencie Europejskim blokowano różne ruchy na rzecz integrowania Ukrainy pod pretekstem Julii Tymoszenko, choć ona sama prosiła, by nie wykorzystywać jej do takich celów.

Zdaniem Pawła Kowala polski rząd powinien wystąpić z poważną inicjatywą konsultacji na temat przyszłości w Europie Środkowej. Nie popiera jednak sugestii niektórych polityków, domagających się, by na Majdan pojechał Radosław Sikorski. Jego zdaniem minister spraw zagranicznych powinien wspierać Ukrainę na innych polach.

Szef PJN skomentował także pogłoski o możliwym połączeniu sił jego partii z Jarosławem Gowinem. - Trwają rozmowy, one się już kończą. Jeżeli się umówimy co do formuły wspólnej organizacji, zaproponuję radzie krajowej PJN, żebyśmy stworzyli wspólną organizację - poinformował Kowal.

Rozmawiała Beata Michniewicz.

bk

Czytaj także

Ukraina protestuje. Paweł Kowal w Kijowie

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 20:13
Były wiceminister spraw zagranicznych zapewnił protestujących na Ukrainie, że Europa o nich pamięta. To pierwszy polityk z Zachodu, który przyjechał do Kijowa, aby wystąpić na proeuropejskich manifestacjach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

02.12.2013 Próba sił na Ukrainie. Kolejny dzień protestów [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 06:55
Noc spędzili na barykadach. Ukraińska opozycja chce zmiany władzy. Brutalne tłumienie protestów krytykuje UE, Rada Europy, a także Biały Dom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy solidarni z Ukrainą. Manifestacja przed ambasadą

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 05:20
W poniedziałek o godzinie 18 przed ambasadą Ukrainy w Warszawie rozpocznie się manifestacja pod hasłem "Choinka dla Janukowycza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjska prasa krytycznie o wydarzeniach w Kijowie

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 07:17
Eurointegracja zmieniła się w rozruchy - tak o wydarzeniach na Ukrainie napisała "Rossijskaja Gazieta". Rządowy dziennik zwraca uwagę na udział Polaków w demonstracjach w centrum Kijowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraińska prasa o możliwych scenariuszach

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 07:40
Stworzenie nowej większości parlamentarnej na Ukrainie i odwołanie rządu - taki scenariusz sytuacji w Kijowie przewiduje tamtejszy dziennik "Kommersant".
rozwiń zwiń