Udany debiut czy kompromitacja? Politycy podzieleni w sprawie Donalda Tuska

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2014 11:35
Koalicja rządząca chwali Donalda Tuska, opozycja jest dużo bardziej ostrożna. Politycy goszczący w "Śniadaniu w Trójce" mówili o pierwszym unijnym szczycie poprowadzony w czwartek przez byłego polskiego premiera.
Audio
Donald Tusk objął obowiązki szefa Rady Europejskiej z początkiem grudnia
Donald Tusk objął obowiązki szefa Rady Europejskiej z początkiem grudniaFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Zdaniem szefa klubu PO Rafała Grupińskiego, należy zwrócić uwagę na poparcie przez unijnych przywódców wartego ponad 300 miliardów euro planu na rzecz pobudzenia inwestycji. W ocenie polityka Platformy Obywatelskiej, niezaproszenie na szczyt prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki nie było gafą ze strony Donalda Tuska. - Bardzo rzadko zaprasza się przywódców trzecich państw na szczyty europejskie. W tym przypadku nie było to konieczne, dlatego tego zaproszenia nie było - zaznaczył Grupiński.

Według Joachima Brudzińskiego z PiS, Poroszenko powinien zostać zaproszony do Brukseli dlatego, że w trakcie szczytu dyskutowano o sytuacji na wschodzie Ukrainy. - Ci, którzy chcieli zachwycać się panem Donaldem Tuskiem w Europie, rozczarowali się. Pan premier przyzwyczaił się, że zbyt długo nie pracuje i ten szczyt był jego kompromitacją. (…) Donald Tusk rozczarował. Król okazał się nagi - podkreślił.

Europoseł PSL Jarosław Kalinowski powiedział w radiowej Trójce, że obecność Petra Poroszenki w Brukseli nie była konieczna. Były szef Ludowców zaznaczył, że najważniejsza decyzja unijnego szczytu to fundusz na rzecz inwestycji. - Ten temat będzie jeszcze w szczegółach omawiany, ale jest to kluczowy projekt. Ponad 300 miliardów euro zostanie przekazane na inwestycje - przypomniał.

Włodzimierz Czarzasty z Sojuszu Lewicy Demokratycznej przekonywał, że trudno oceniać przewodnictwo Donalda Tuska tylko po jednym szczycie. - Pierwsze koty za płoty. (…) Ani on Europie nie zrobi lepiej, ani on Europie nie zrobi gorzej. Ważne, że ten plan dotyczący inwestycji został przedstawiony - dodał polityk SLD.

Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski argumentował, że rola Donalda Tuska na unijnych szczytach nie będzie wiodąca. - Jest naiwnością sądzić, że Tusk w swojej nowej roli będzie autorem, on może być animatorem. (…) Jest za wcześnie, aby dokonywać jakieś głębszej i poważnej oceny jego działania w tej nowej roli. Oczekiwania są ogromne, a możliwości jego są bardzo małe. Tu trzeba być realistą. Ja się nie spodziewam żadnych cudów i jakiś spektakularnych sukcesów - podkreślił.

Barbara Nowacka z Twojego Ruchu uważa, że Unia Europejska potrzebuje więcej czasu, by trafniej sformułować plan działania wobec konfliktu na Ukrainie. - Przedstawiciele UE na ten czas nie mieli sobie wiele do powiedzenia. Stąd zapraszanie Poroszenki byłoby gestem kurtuazyjnym. Widać, że Unia Europejska nie jest jeszcze gotowa na pełne stanowisko dotyczące Ukrainy i Rosji - zaznaczyła.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

W ocenie Henryka Wujca, na pochwałę zasługuje dynamiczny styl, w jakim Donald Tusk przeprowadził szczyt UE. - To był krótki i konkretny szczyt. Tusk pokazał inny, sprawny, menadżerski styl. Sprawy trzeba załatwiać, a nie ciągle dyskutować. Moim zdaniem, to była bardzo dobra inauguracja Donalda Tuska - powiedział doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Donald Tusk objął obowiązki szefa Rady Europejskiej z początkiem grudnia. Jednym z jego głównych obowiązków jest przewodniczenie szczytom Rady, a także reprezentowanie Unii na zewnątrz.

Goście radiowej Trójki mówili także m.in. o sprawie Lasów Państwowych, a także o przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce

Prowadził: Beata Michniewicz

Goście: Tadeusz Cymański (Solidarna Polska), Henryk Wujec (kancelaria prezydenta), Rafał Grupiński (PO), Joachim Brudziński (PiS), Jarosław Kalinowski (PSL), Barbara Nowacka (TR), Włodzimierz Czarzasty (SLD)

Data emisji: 20.12.2014

Godzina emisji: 9.09

aj/mp

Czytaj także

Pierwszy unijny szczyt Donalda Tuska w Brukseli: zielone światło dla planu inwestycyjnego Junckera

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 10:30
W Brukseli unijny szczyt, któremu po raz pierwszy przewodniczył szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Wpadki nie było - przywódcy państw i rządów Unii Europejskiej poparli plan inwestycyjny o wartości ponad 300 miliardów euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Tusk: Unia Europejska musi dostrzec swoją siłę w relacjach z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 10:35
UE potrzebuje wspólnej strategii wobec Ukrainy i przede wszystkim wobec Rosji. Rosja jest naszym strategicznym problemem – mówił Donald Tusk, szef Rady Europejskiej.
rozwiń zwiń