Międzynarodowe śledztwo smoleńskie? Politycy podzieleni

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2015 18:18
Katastrofa smoleńska wciąż rozpala polityczne emocje. Politycy goszczący w "Śniadaniu w Trójce" dyskutowali o stanie śledztwa w tej sprawie.
Audio
Katastrofa smoleńska wciąż dzieli polityków
Katastrofa smoleńska wciąż dzieli politykówFoto: PAP/archiwum/Marcin Obara

Mariusz Błaszczak skrytykował w radiowej Trójce działania śledczych i politykę informacyjną rządu. Polityk Prawa i Sprawiedliwości powtórzył też postulat wszczęcia międzynarodowego śledztwa, wobec ograniczonych możliwości strony polskiej. - Sytuacja jest taka, że jedynie śledztwo międzynarodowe może cokolwiek wyjaśnić w tej sprawie. Strona polska wciąż ma tylko ograniczony dostęp do podstawowych dowodów, czyli wraku tupolewa i czarnych skrzynek - zaznaczył.

Jarosław Kalinowski z PSL jest natomiast przekonany, że katastrofa została już dawno wyjaśniona - co nie oznacza, że państwo polskie i śledczy wystrzegli się błędów. - To była katastrofa. Przyczyny tej katastrofy są rozliczne, ale znane. Natomiast to, że duża grupa polskiego społeczeństwa wierzy, albo chce wierzyć, że był zamach, to już nic na to nie poradzimy - podkreślił. Polityk Ludowców uważa, że międzynarodowe śledztwo nie wniesie nic do sprawy.

Zobacz specjalny serwis poświęcony katastrofie smoleńskiej >>>

Wicemarszałek Sejmu, Jerzy Wenderlich z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, zwrócił natomiast uwagę, że z powodu informacyjnego chaosu Polacy są coraz bardziej obojętni na rocznice katastrofy. - Polacy chcieliby te rocznice przeżywać jako łańcuch wspólnej żałoby, jako wspólne trzymanie się za ręce - tak, jak to było w pierwszych tygodniach po katastrofie. A tu wciąż wojny, wojenki - powiedział.

Zdaniem Jarosława Gowina państwo polskie skompromitowało się w sprawie katastrofy smoleńskiej. Polityk Polski Razem chciałby, aby powołano międzynarodową komisję, która wyjaśniłaby, co dokładnie wydarzyło się w Smoleńsku. - Nie wyobrażam sobie żadnego innego sposobu niż presja międzynarodowa, aby odzyskać szczątki wraku i oryginał czarnej skrzynki. To powinna być inicjatywa polskiego rządu - zaznaczył były minister sprawiedliwości.

Do pomysłu rozpoczęcia międzynarodowego śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej negatywnie odniósł się Jan Lityński. Prezydencki doradca jest zdania, że nie przyniesie ono żadnych rezultatów. - Przy takiej polaryzacji spowodowanej przez PiS - międzynarodowe śledztwo nie wyjaśni katastrofy smoleńskiej. Kogokolwiek by się nie wzięło do tej komisji, to okazałoby się, że jest to biegły zaangażowany. (…) Nie uważam, że przez ostatnie pięć lat mieliśmy do czynienia z kompromitacją państwa polskiego. Natomiast czas od katastrofy smoleńskiej pokazał pewne istotne słabości - podkreślił Lityński.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Podobnie ten postulat ocenia Rafał Grupiński z Platformy Obywatelskiej, który wskazuje, że PiS prawdopodobnie sam storpedowałby jego realizację. - Myślę, że natychmiast politycy Prawa i Sprawiedliwości zaczęliby sprawdzać życiorysy przodków członków międzynarodowej komisji i okazałoby się, że ktoś jeździł do Rosji sowieckiej. (…) Mamy od pięciu lat nieustające podważanie, z przyczyn absolutnie politycznych, wyników śledztwa - powiedział poseł PO.

10 kwietnia 2010 roku o godz. 8.41 pod Smoleńskiem rozbił się samolot Tu-154M, którym polska delegacja udawała się do Katynia na uroczystości związane z 70. rocznicą zamordowania tam polskich oficerów przez radzieckie NKWD. W katastrofie, do której doszło w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria.

Goście "Śniadania w Trójce" rozmawiali także m.in. o sprawie pomnika smoleńskiego oraz kwestii in vitro.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce

Prowadził: Beata Michniewicz

Goście: Jarosław Gowin (Polska Razem), Jan Lityński (Kancelaria Prezydenta), Rafał Grupiński (PO), Mariusz Błaszczak (PiS), Jarosław Kalinowski (PSL), Jerzy Wenderlich (SLD)

Data emisji: 11.04.2015

Godzina emisji: 9.09

aj/fbi

Czytaj także

Pamięci tych, którzy odeszli. "Wciąż nie wierzę, że to się stało"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2015 21:00
Odczytanie pełnej listy nazwisk, tych którzy wraz z prezydentem Lechem Kaczyńskim mieli wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej w Rosji zajmuje dużo czasu. 96 osób. 96 historii pojedynczych ludzi i 96 tragedii. Pięć lat po katastrofie samolotu tu-154M pod Smoleńskiem odbyły się uroczystości rocznicowe.
rozwiń zwiń