KE wszczęła procedurę przeciwko Polsce ws. uchodźców. Jakie będą konsekwencje?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 10:33
Komisja Europejska formalnie wszczęła procedurę przeciwko Polsce w związku "z niewywiązywaniem się" z decyzji o relokacji uchodźców. Na ten temat rozmawialiśmy w audycji "Śniadanie w Trójce".
Audio
  • W sprawie uchodźców Polska zostanie sama? (Śniadanie w Trójce)
Trwa napływ migrantów do Europy
Trwa napływ migrantów do EuropyFoto: Wikipedia/Ggia

- Kwestie finansowe są drugorzędne (...) Chodzi o to, abyśmy nie pozostali sami. A to nam grozi. Procedurę wszczęto wobec Polski, Czech i Węgier. Słowacy wycofali się [z nieprzyjmowania uchodźców], Austriacy też. Wiemy, że Czesi będą praktyczni. Pozostaniemy my i Węgrzy. Węgierski premier Viktor Orban jest pragmatykiem i "lawirantem", na pewno z tego wyjdzie - powiedział Grzegorz Długi z Kukiz'15. Z politykiem Kukiz'15 zgodził się Andrzej Halicki z PO.

- Żaden kraj, który został objęty mechanizmem relokacji nie wykonał założeń (...) Nie ma żadnych podstaw, by Polskę karać - wskazał Jacek Sasin z PiS. - Dla nas ważniejsze jest bezpieczeństwo obywateli, niż to, co o nas mówią biurokraci w Brukseli - podkreślił. Zdaniem Andrzeja Dery z kancelarii prezydenta nie będzie konsekwencji decyzji KE. - To jest próba zmuszenia Polski do poprawności politycznej. To się nie uda i żadnych kar też nie będzie - stwierdził.

- Co nas czeka w dłuższej perspektywie, jeśli taka polityka polskiego rządu będzie realizowana? No to, co zapowiedział wczoraj były prezydent Czech Vaclav Klaus. On powiedział, że czas na wyjście Czech z Unii Europejskiej - oznajmił Jarosław Kalinowski z PSL. - Widać, że PiS stara się być ortodoksyjnie antyuchodźczy. To jest kwestia czystej polityki, a nie bezpieczeństwa. To kwestia grania tym, co wychodzi z sondaży - oceniła Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

We wrześniu 2015 roku państwa członkowskie Unii Europejskiej zgodziły się na przeniesienie 160 tys. uchodźców z Włoch oraz Grecji. Termin na zakończenie działań wyznaczono na wrzesień 2017 roku. Dotychczas ok. 20 tys. osób zostało faktycznie przeniesionych.

Wysłuchaj całej audycji, w której rozmawialiśmy także o tym, czy jesienią może dojść do kolejnej debaty dotyczącej ochrony życia. Poruszyliśmy także temat "córki leśniczego". Minister środowiska Jan Szyszko przed posiedzeniem Rady Ministrów próbował wręczyć ministrowi spraw wewnętrznych i administracji Mariuszowi Błaszczakowi kopertę mówiąc:"To jest córka leśniczego... ona prosiła, żebym panu to przekazał".

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Katarzyna Lubnauer (.Nowoczesna), Grzegorz Długi (Kukiz'15)Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska), Jacek Sasin (Prawo i Sprawiedliwość), Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Andrzej Dera (Kancelaria Prezydenta RP
Data emisji: 17.06.2017
Godzina emisji: 9.08

kk

Czytaj także

Czy rząd zmieni stanowisko ws. przyjmowania uchodźców?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 18:26
Komisja Europejska rozpoczęła we wtorek postępowanie przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom w związku z odmową przyjęcia uchodźców. Rząd mówi twarde "nie" relokacji migrantów, mimo zagrożenia karami. O sprawie mówili goście "Pulsu Trójki".
rozwiń zwiń