X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zmiany w sądownictwie. Oddanie prawa w ręce narodu czy atak na niezależność sądów?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2017 11:30
Senat przyjął w nocy bez poprawek ustawy o zmianach w Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych. Głosowanie poprzedziła wielogodzinna debata. W parlamencie jest już także projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Goście radiowej Trójki byli podzieleni w ocenie zmian wprowadzanych w wymiarze sprawiedliwości.
Audio
  • Goście radiowej Trójki podzieleni w ocenie zmian wprowadzanych w wymiarze sprawiedliwości (Śniadanie w Trójce)
Reakcja polityków PiS po głosowaniu w Sejmie. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami.
Reakcja polityków PiS po głosowaniu w Sejmie. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Prezydencki minister Adam Kwiatkowski mówił, że Andrzej Duda jeszcze nie zdecydował, czy podpisze ustawy. Zaznaczył, że te ustawy jeszcze nie trafiły do prezydenta. Adam Kwiatkowski dodał, że jeżeli Andrzej Duda uzna, że jakieś działania, na przykład konsultacje, są w tej sprawie potrzebne, to na pewno je podejmie.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik stwierdził, że obie ustawy oddają polskie prawo obywatelom. Podkreślił, że przykładowo ustawa o KRS to realizacja zapisów konstytucji, a konkretnie artykułu 4 mówiącego o zwierzchniej władzy narodu. Michał Wójcik dodał, że do tej pory obywatele nie mieli wpływu na władzę sadowniczą.

Z kolei zdaniem posła Platformy Obywatelskiej Rafała Grupińskiego, PiS przeprowadza "zamach stanu", a Polacy nie powinni pozostawać obojętni wobec zmian w prawie. Polityk PO mówił, że jego partia oczekuje od obywateli protestów. Dodał, że Platforma Obywatelska będzie do tego mobilizować wszystkie środowiska społeczne, samorządowe i pozarządowe oraz wszystkich, którzy będą w stanie zablokować te zmiany.

W opinii Grzegorza Długiego z klubu Kukiz'15, prezydent Andrzej Duda powinien przejąć inicjatywę w kwestii zmian w sądownictwie. Polityk zaznaczył, że jego klub oficjalnie wystąpi do Andrzeja Dudy z apelem, aby ten utworzył "okrągły stół" w sprawie wymiaru sprawiedliwości. Zdaniem posła powinni być do niego zaproszeni przedstawiciele władzy sądowniczej, osoby i organizacje pokrzywdzone przez wymiar sprawiedliwości, politycy wszystkich ugrupowań oraz przedstawiciele nauki.

Natomiast Jarosław Kalinowski z PSL ocenił, że jeśli prezydenta podpisze trzy ustawy - dwie już przegłosowane przez parlament i trzecią "o zaoraniu Sądu Najwyższego" - to "nie będziemy mieli w Polsce już fundamentalnej zasady trójpodziału władzy, fundamentalnej zasady państwa prawa".

Barbara Dolniak z Nowoczesnej zwróciła się z prośbą do prezydenta, by zawetował ustawy o KRS i ustroju sądów powszechnych, bo zmierzają w złym kierunku. Oceniła, że PiS, kierując się zbiorową odpowiedzialnością, forsuje zmiany, które są niezgodne z konstytucją.

Przypomnijmy: Sejm uchwalił obie ustawy w środę. Ustawa o KRS przewiduje między innymi wygaszenie kadencji obecnych członków Rady i utworzenie tam dwóch izb. Przyszłych członków Rady ma wybierać Sejm. Ustawa dotycząca ustroju sądów powszechnych przewiduje odstąpienie od obecnego modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych. Szef resortu sprawiedliwości, bez żadnych opinii zgromadzeń ogólnych sądów, sam będzie decydował o tym, kto pokieruje danym sądem.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Adam Kwiatkowski (Kancelaria Prezydenta RP), Michał Wójcik (Prawo i Sprawiedliwość), Barbara Dolniak (.Nowoczesna), Rafał Grupiński (Platforma Obywatelska)Jarosław Kalinowski(Polskie Stronnictwo Ludowe), Grzegorz Długi (Kukiz'15).
Data emisji: 15.07.2017
Godzina emisji: 9.08

dad/mk

Czytaj także

Senat bez poprawek przyjął ustawy o KRS i ustroju sądów

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2017 06:32
Bez poprawek Senat przyjął w sobotę w nocy nowelizacje ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych. Teraz trafią one do prezydenta Andrzeja Dudy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest przed Sejmem. Policja wszczęła 29 postępowań

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2017 11:58
Policja prowadzi 29 postępowań w związku z blokowaniem jezdni i ruchu przez protestujących w noc z piątku na sobotę przed Sejmem - poinformował rzecznik KSP asp. szt. Mariusz Mrozek. W nocy przed parlamentem protestowało kilkadziesiąt osób.
rozwiń zwiń