X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Coraz ostrzejszy spór między prezydentem a szefem MON. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 12:45
Prezydent Andrzej Duda powiedział do wyborcy 11 listopada, że szef MON Antoni Macierewicz stosuje wobec jego współpracowników "ubeckie metody". Chodzi o generała Kraszewskiego z BBN, któremu SKW zabrało dostęp do informacji niejawnych. Andrzej Duda stwierdził, że Antoni Macierewicz utrudnia mu sprawowanie "konstytucyjnej roli Zwierzchnika Sił Zbrojnych".
Audio
  • Politycy dyskutowali o sporze na linii MON-Pałac Prezydencki (Śniadanie w Trójce)
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/Piotr Polak

Prezydent mówił, że metody szefa MON są podobne do tych, jakie Platforma Obywatelska stosowała wobec samego Macierewicza w 2008 roku. PO zabrała wówczas posłowi PiS dostęp do informacji niejawnych, które mogą zobaczyć wszyscy parlamentarzyści.

Metody Platformy

Zatępca szefa gabinetu prezydenta powiedział w Trójce, że wielomiesięczna kontrola to praktyka typowa dla PO. – Nie jest tak, że Służba Kontrwywiadu Wojskowego cofnęła dostęp. W związku z tym, że zostało wszczęte postępowanie przez SKW, pan generał Jarosław Kraszewski nie ma dostępu do tych informacji niejawnych. To wynika z samego faktu wszczęcia postępowania kontrolnego. Ta procedura trwa już wiele miesięcy i nie wiadomo o jakie dane ona się toczy – podkreślił minister Paweł Mucha.

– Gdyby podstawy były poważne, to można się spodziewać, że postępowanie będzie szybko zakończone, a taka wielomiesięczna procedura to praktyka, którą stosowała Platforma Obywatelska wobec pana ministra Waszczykowskiego, pana ministra Macierewicza w przeszłości. Wtedy wszyscy politycy wypowiadali się o tym bardzo krytycznie, oczywiście poza Platformą, która stosowała te metody – dodał.

Macierewicz musi odejść?

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka jednoznacznie wskazał winnego w konflikcie. – To kuriozum na skalę światową, że minister obrony narodowej i prezydent są w tak otwartym, bardzo ostrym konflikcie. To nagranie z ulicy tylko to potwierdza i nie ma znaczenia, czy to wypowiedź prywatna czy publiczna. (…) Wina leży zdecydowanie po stronie ministra Macierewicza. To kwestia korespondencji ciągnącej się miesiącami, braku odpowiedzi, ignorowania prezydenta jako Zwierzchnika Sił Zbrojnych – zaznaczył polityk.

– To bardzo wrażliwy obszar funkcjonowania państwa, dotyczy bezpieczeństwa Polaków. Wyobrażam sobie, jak nasi sojusznicy i przeciwnicy się śmieją z tego, co się w tym momencie dzieje z polską armią. Okazją najbliższą do uporządkowania tej sytuacji jest rekonstrukcja rządu i uważam, że minister Macierewicz powinien zostać zmieniony – dodał.  

"Póki co, to prezydent jest Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych"

Barbara Dolniak przypomniała, że spór trwa już długi czas. – W tym studiu mówiliśmy już o tym, że ten konflikt jest niepotrzebny, do niczego dobrego nie prowadzi i o niczym dobrym w konsekwencji nie zadecyduje. Ten konflikt nie tylko nie wygasł, ale nasilił się. Jego poziom jest tak duży, że trochę się obawiam, że żadna ze stron nie będzie chciała ustąpić, nie widać żadnych symptomów tego – stwierdziła posłanka Nowoczesnej.

– W naszym systemie, póki co, to prezydent jest Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych. Ministra można zawsze odwołać – dodała.  

"Nawet Jarosław Kaczyński nie jest w stanie tu nic zmienić"

Jarosław Kalinowski przywołał słowa Andrzeja Dudy z sierpnia tego roku. – Uważam, że pan Antoni Macierewicz jest wielkim szkodnikiem. I to nie dotyczy tylko relacji z panem prezydentem, które sam określił dosadnie, "ubeckimi metodami". Jeszcze 15 sierpnia było mówione, że polska armia nie może być armią prywatną. Wiadomo do kogo to było zwrócone – stwierdził europoseł PSL.  

– To, że nie ma w PiS-ie siły na Macierewicza, to ręce po prostu opadają. Widać, że nawet Jarosław Kaczyński tu nic zmienić – dodał.

"Spory były, są i będą dopóki nie zmienimy konstytucji"

Wiceminister sprawiedliwości przypomniał, że Antoni Macierewicz w przeszłości walczył z UB. – Bardzo ubolewam, że ta niefortunna wypowiedź prezydenta się pojawiła. Jest ona niezręczna dlatego, że Antoni Macierewicz jest wielkim polskim patriotą. Jego życiorys, to życiorys wielkiego patrioty. Wielokrotnie aresztowanego, inwigilowanego właśnie przez Urząd Bezpieczeństwa. Ktoś, kto nie czytał jego życiorysu, nie zna go, po prostu nie rozumie. W latach 70. Ponad 20 razy był zatrzymywany, wielokrotnie aresztowany, naprawdę wiele przecierpiał – tłumaczył Michał Wójcik.

– Zwierzchnikiem jest pan prezydent, ale armią na co dzień zarządza minister obrony narodowej. On z kolei podlega Prezesowi Rady Ministrów. Te relacje są skomplikowane. Przepisy są tak nieostre, że spory były, są i będą dopóki nie zmienimy konstytucji w tym zakresie – dodał polityk PiS.  

"Skomplikowana układanka"

Poseł PO mówił, że Antoni Macierewicz jest "nie do ruszenia". –Konflikt jest bardzo ostry i, co ważne, publiczny. To nigdy nie jest dobre, jeśli spór między Zwierzchnikiem Sił zbrojnych a ministrem obrony narodowej aż tak eskaluje. Problem jest bardzo złożony ze względu na pozycję Antoniego Macierewicza, której nie jest w stanie wzruszyć pan prezydent, ale też nie jest w stanie wzruszyć Jarosław Kaczyński – mówił Grupiński.  

– Jest to układanka bardzo skomplikowana jeśli chodzi o środowisko PiS – dodał polityk.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiono również o zmianie decyzji KRS ws. asesorów sądowych oraz o debacie o Polsce w Parlamencie Europejskim.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz 
Goście: Barbara Dolniak (Nowoczesna), Rafał Grupiński (PO), Jarosław Kalinowski (europoseł, PSL), Paweł Mucha (Kancelaria Prezydenta RP), Stanisław Tyszka (Kukiz '15), Michał Wójcik (PiS)
Data emisji: 18.11.2017 
Godzina emisji: 9.07

dcz/ab