X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prezydent podpisze ustawy o SN i KRS? Rzecznik prezydenta: spokojnie poczekajmy

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2017 11:27
– Poprawki, jakie do prezydenckich ustaw o KRS i SN zgłaszał PiS, są zgodne z duchem zawartym w propozycjach Andrzeja Dudy – zapewniał w śniadaniu w Trójce Krzysztof Łapiński z Kancelarii Prezydenta. Dodał, że podczas sejmowych prac zostały zachowane artykuły ustaw, na zmianę których Andrzej Duda nie wydałby zgody.
Audio
  • Poprawki do projektów o SN i KRS dzielą parlamentarzystów (Śniadanie w Trójce)
Poseł PO Borys Budka i posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz podczas posiedzenia komisji sprawiedliwości i praw człowieka w Sejmie
Poseł PO Borys Budka i posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz podczas posiedzenia komisji sprawiedliwości i praw człowieka w SejmieFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

– Wydaje się, że wszystkie warunki brzegowe zostały zachowane. Mówię tu o kwestii multipartyjności wyboru KRS i obiektywnych warunkach przejścia w stan spoczynku sędziów SN, skardze nadzwyczajnej, ławnikach w SN. Niemniej spokojnie poczekajmy do kolejnych czytań, czy w toku kolejnych prac nic nie zostanie zmienione – mówił w Trójce Krzysztof Łapiński.

Z kolei Grzegorz Długi z Kukiz'15 zwracał uwagę, że podczas prac nad ustawami prezydenckimi prymat nad prawem wiedzie polityka. – Mam duży problem ze skracaniem kadencji sędziów, ale popieram np. utworzenie Izby Dyscyplinarnej. Co prawda wolałbym odrębny sąd i tu chyba pierwszy raz zgodzę się z sędzią Waldemarem Żurkiem, rzecznikiem KRS. Skoro kancelarie mają być odrębne, to nie wiem po co Izba Dyscyplinarna ma się znajdować w strukturze SN - podkreślił poseł.

Tymczasem Nowoczesna już zapowiedziała, że nie zgłosi kandydatów do KRS. Barbara Dolniak przekonywała, że projekt, który wyjdzie z Komisji Sprawiedliwości, różni się od prezydenckiego. – Dzisiaj dołożono podmioty, które mogą zgłaszać kandydatów, to jest 25 adwokatów, radców prawnych, notariuszy; mało tego – 25 prokuratorów. Całe środowisko prawnicze będzie teraz wybierać sędziów. A sędziowie nie wybierają władz poszczególnych korporacji prawniczych – przekonywała Barbara Dolniak z Nowoczesnej.

Jarosław Kalinowski z PSL jest przekonany, że sprawa prezydenckiego podpisu pod ustawami jest już przesądzona. W "Śniadaniu w Trójce" polityk zwracał jednak uwagę, że nawet poseł Krystyna Pawłowicz z PiS mówiła, iż niektóre rozwiązania są niekonstytucyjne. – To jest smutne, ale w tym stuleciu od odzyskania niepodległości tylko 30 lat żyliśmy w szacunku do konstytucji i do państwa prawa. Nie dołożymy ręki do rozwiązań, które są sprzeczne z konstytucją – zapewniał europoseł.

Jarosław Sellin z PiS po raz kolejny powtórzył, że reforma sądownictwa jest przez ludzi oczekiwana. – Przez kilkanaście ostatnich lat wymiar sprawiedliwości stał się państwem w państwie. Przestał być dla obywateli, a był dla sędziów i korporacji prawniczych. Sądy powszechne już zaczęliśmy reformować, teraz chcemy iść dalej – mówił polityk.

Samą reformę skomentował też Marcin Kierwiński z PO. Przekonywał, że nie mamy do czynienia z żadną reformą, a jedynie z ustawami, które mają wywrócić SN i podporządkować go woli politycznej. – Proszę zobaczyć, co dla zwykłego człowieka oznaczają te ustawy? Tylko jedno, że Ziobro, Kaczyński i Duda będą mogli ręcznie sterować wymiarem sprawiedliwości. To jest tragedia - podsumował gość Trójki.

W tym tygodniu Komisja Sprawiedliwości zakończyła prace nad prezydenckimi projektami dotyczącymi SN i KRS. W środę w Sejmie rozpocznie się drugie czytanie ustaw.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz 
Goście: Barbara Dolniak (.Nowoczesna), Marcin Kierwiński (PO), Jarosław Kalinowski (europoseł, PSL), Krzysztof Łapiński (Kancelaria Prezydenta RP), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Jarosław Sellin (PiS)
Data emisji: 2.12.2017 
Godzina emisji: 9.08

ksem/gs

Czytaj także

Pierwsze czytanie ustaw reformujących sądownictwo. "Nie ma w tym sposobie procedowania nic nadzwyczajnego"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 18:35
- Nie ma w tym sposobie procedowania nic nadzwyczajnego. Dziś rozpoczyna się pierwsze czytanie, w przyszłym zapewne prace rozpocznie komisja sprawiedliwości - mówił o reformie sądownictwa na antenie radiowej Trójki Bartłomiej Wróblewski (PiS). - Nie spotkałem się w historii Polski po 1989 roku z takim trybem bez trybu - stwierdził Borys Budka (PO). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma sądownictwa. Burzliwa debata w Trójce ws. projektów ustaw o KRS i SN

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 18:43
We wtorek sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka przegłosowała wraz z poprawkami PiS-u prezydencki projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Obecnie posłowie pracują nad projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. O sprawie mówili goście "Pulsu Trójki".
rozwiń zwiń