Szef kancelarii premiera: Pomnik Katyński powinien zostać na swoim miejscu

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 10:30
Poltycy, goście "Śniadania w Trójce" opowiedzieli się zgodnie za tym, aby monument w mieście Jersey, wspominający ofiary zbrodni katyńskiej pozostał tam, gdzie został postawiony. Rozmówcy Beaty Michniewicz potępili słowa burmistrza i stwierdzili jednocześnie, że nie jest to partner równy rangą polskiemu rządowi, nie należy również poświęcać jego słowom zbyt wiele uwagi.
Audio
  • Spór wokół Pomnika Katyńskiego w Jersey City, perspektywy referendum ws. konstytucji, relacje Polski i KE oraz spory o sądownictwo (Śniadanie w Trójce)
Pomnik Katyński w Jersey City
Pomnik Katyński w Jersey CityFoto: Shutterstock.com / Mariusz Lopusiewicz

Spór wokół Pomnika Katyńskiego się zaostrza. Władze Jersey City chcą usunąć Pomnik Katyński z miejsca, w którym się obecnie znajduje. Protestują przeciwko temu m.in. polskie władze. Skandal wywołały słowa burmistrza Jersey City Stevena Fulopa, który w odpowiedzi na krytykę tych planów na Twitterze obraził marszałka Senatu. 


pomnik katyn jersey2 1200.jpg
"Prezydent nie wyobraża sobie, by Pomnik Katyński w Jersey City nie został uszanowany"

- Z wypowiedzi burmistrza przebija arogancja – nie wiem, czy powoduje ją brak wychowania, czy próba zaistnienia – ocenił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Zaznaczył, że Polonię w sprawie pomnika wspierają konsul i ambasador. - Trzeba zadbać o to, by pomnik został tam, gdzie został postawiony na początku lat 90. Rozniecanie emocji wokół takich wypowiedzi nie ma sensu, wydaje się, że ten człowiek w ten sposób chce zaistnieć – ocenił polityk. Jak zaznaczył, pojawia się tu wątek dewelopera, który sponsorował kampanię burmistrza i ma plany rozbudowy miasta w tej części. W jego ocenie nie warto, byśmy szczególnie się skupiali na wypowiedziach burmistrza. Ambasada zaś ma plan działań w sprawie monumentu.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– To kolejny przykład tweetowania bez zastanowienia się przez przedstawicieli władzy w USA, od prezydenta poczynając, a na burmistrzach kończąc – komentowł z kolei Jarosław Kalinowski, eurodeputowany (PSL). Zgodził się z ministrem, że to nie jest temat, którym powinny się zajmować najwyższe władze w Polsce. Sprawę prowadzi już ambasada – zauważył. Apelował, żeby tego nie rozdmuchiwać, i ma nadzieję, że "rozsądek powróci”. 


pomnik katyński jersey 1200 shutt.jpg
Sprawa Pomnika Katyńskiego w Jersey City. Burmistrz Steven Fulop szkaluje marszałka Stanisława Karczewskiego. Jest odpowiedź

Adam Szłapka (Nowoczesna) jest przekonany, że w kwestii pomnika "wszyscy mówimy jednym głosem". – Powinniśmy zrobić wszystko, aby pamięć o zbrodni katyńskiej była podtrzymywana i była przekazywana dalej – mówił. Amerykanie, którzy byli w pierwszym szeregu walczących z komunizmem powinni mieć świadomość, czym była zbrodnia katyńska – dodał. Polityk zaznaczył, że w Polsce bylibyśmy bardzo zdziwieni, gdyby polski burmistrz miasta powiatowego napisał coś głupiego na Twitterze i gdyby zajmowały się tym najwyższe władze w USA. - To tak jakby władze Legionowa napisały jakiś tweet, i na to byłaby reakcja najwyższych władz USA – zaznaczył. Polityk ocenił jednocześnie, że opinia burmistrza jest skandaliczna. Zdaniem posła, ustawa o IPN, dolała oliwy do ognia, złe emocje wobec Polaków stały się bardziej widoczne, co bardziej narwani politycy będą podchwytywać ten ton.

Marek Jakubiak (Kukiz’15) uważa, że sprawa ma drugie dno i przekonywał, że inni politycy je omijają. Mówił w tym kontekście m.in., że matka burmistrza New Jersey jest osobą ocaloną z Holokaustu. Według niego takie wypowiedzi jak Funlopa, to fragment większej narracji budowanej na temat Polski.

Oddzieliłbym sprawę pomnika od relacji polsko-żydowskich. To sprawa zbrodni katyńskiej – mówił z kolei Paweł Soloch (BBN). Dodał, że ta zbrodnia miała wymiar uniwersalny, było to ludobójstwo, nie tylko zbrodnia na polskich oficerach. Zaznaczył, ze jest to moment, w którym można przypomnieć Amerykanom o znaczeniu zbrodni katyńskiej. Szef BBN przypomniał, że w 2016 roku para prezydencka odwiedziła ten pomnik.

Marcin Kierwiński (PO) podkreślił, że trzeba zrobić wszystko, by pomnik został na swoim miejscu. Jak stwierdził, słowa burmistrza są skandaliczne, nigdy nie powinny nigdy paść, nie powinny być komentowane. Działania rządu jednak w wielu miejscach przyczyniają się do budowania złego stereotypu o Polsce i takie stereotypy są w sposób polityczny wykorzystywane przez ludzi, którzy chcą "wygrać" dla siebie coś w lokalnym kontekście czy przypodobać się wyborcom – komentował. Według niego polski rząd powinien inaczej prowadzić politykę zagraniczną. Dodał, że w sprawę mogłaby się angażować Polska Fundacja Narodowa.  

W programie dyskutowano również o tym, czy kolejne zmiany w nowych ustawach sądowych wystarczą, by KE wycofała artykuł 7. wobec Polski. Rozmawiano również o perspektywach referendum konstytucyjnego.

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Paweł Soloch (Kancelaria Prezydenta, BBN), Michał Dworczyk (PiS), minister szef kancelarii premiera, Marcin Kierwiński (PO), Marek Jakubiak (Kukiz’15).  Jarosław Kalinowski (europoseł PSL), Adam Szłapka (Nowoczesna)
Data emisji: 05.05. 2018
Godzina emisji: 9.08

agkm/gs

Czytaj także

Walka o pamięć o Katyniu trwa. W Rosji prawdę się zamąca. "Pamięć to proces, trzeba ją podtrzymywać"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2018 15:06
Szerzenie wiedzy o zbrodni katyńskiej na świecie, Europie Zachodniej, wśród ludzi młodych - to duże wyzwanie dla Polski. Należy znaleźć pomysły na promocję, środki na ciekawe filmy, książki – to niektóre z wniosków dorocznej konferencji o Katyniu. Przypomniano, że nie wszystko wiemy o tej zbrodni, nie ma wciąż białoruskiej listy katyńskiej. Dezinformację wciąż prowadzi Rosja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie jest dobrze z wiedzą o zbrodni katyńskiej". 19 procent nie wie, kto jest sprawcą

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 12:52
90 procent pytanych twierdzi, że wie o zbrodni katyńskiej. Bardzo duży odsetek jest w stanie wskazać, kto stoi za zbrodnią. To jednak w dużej mierze deklaracje – ostrzegał Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury podczas dyskusji na temat wiedzy o Katyniu. 81 procent wskazuje na Rosję jako sprawcę, ale 19 procent ciągle nie jest pewna odpowiedzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Córki katyńczyków: zakłamywano śmierć ojców, rodziny wywożono na zesłanie, listy białoruskiej do tej pory nie ujawniono

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 06:00
Córka oficera z więzienia zachodniej Białorusi musiała przejść szlak armii Andersa, by w końcu wrócić do Polski. Jej rodzinę zesłano na Sybir, by nie przeżyli świadkowie zbrodni. Listy katyńskiej, na której zapewne figuruje ojciec, wywieziony z więzienia w Mińsku, Rosja do tej pory nie ujawnia. Inna córka ojca nigdy nie poznała. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaostrza się konflikt ws. Pomnika Katyńskiego. List ambasadora: nie pozwólmy, by kierowały nami emocje

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 10:37
Pogłębia się konflikt władz miasta Jersey City z amerykańską Polonią w sprawie planów przeniesienia Pomnika Katyńskiego. Burmistrz Steven Fulop odmawia rozmów z komitetem pomnika.  Oskarżył także marszałka polskiego Senatu Stanisława Karczewskiego o antysemityzm i nacjonalizm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSZ: Fulop obraził trzecią osobę w RP; sytuacja wymaga stanowczości

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 10:38
Burmistrz Jersey City Steven Fulop obraził nie tylko Stanisława Karczewskiego osobiście, lecz także trzecią osobę w RP; taka sytuacja wymaga stanowczości - oświadczył wiceszef MSZ Marek Magierowski.
rozwiń zwiń