Scenariusze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 10:13
Od pewnego czasu wśród polityków i mediów panuje plotka o przyspieszonych wyborach parlamentarnych. Ile jest w niej prawdy? Na ten temat mówili politycy w "Śniadaniu w Trójce".
Audio
  • Czy dojdzie do przyśpieszonych wyborów parlamentarnych? Komentarze polityków (Śniadanie w Trójce)
Parlament Europejski
Parlament EuropejskiFoto: Shutterstock

Marcin Kierwiński (PO) uważa, że "pierwsza tego typu plotka pojawiła się w szeregach PiS przed świętami i widać, że ten wariant jest rozważany w partii rządzącej i tę niekorzystną kolejność wyborów, zaczynając od tych do Parlamentu Europejskiego, Jarosław Kaczyński chciałby odwrócić". – Jesteśmy przygotowani na przyśpieszone wybory i jesteśmy gotowi odsunąć PiS od władzy – zadeklarował polityk.

Z kolei Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta przyznał, że "media uwielbiają spekulacje". – Kierownictwu każdego ugrupowania przydaje się mobilizowanie swoich wyborców, swojego zaplecza, a wyborcy wystawią nam cenzurki – powiedział socjolog.

– My mobilizujemy się za czymś, a nie przeciwko czemuś i to jest zasadnicza różnica – zauważył Grzegorz Długi (Kukiz'15). – Gdybym decydował w partii rządzącej, to odwróciłbym tę kolejność wyborów, bo to byłoby dla nich korzystniejsze, ale w polityce nie tylko czysta kalkulacja ma znaczenie, ale także emocje, a po 2007 roku PiS z dużą ostrożnością będzie podchodził do takich pomysłów – stwierdził polityk.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– Potwierdzam, że taka plotka wyszła z kręgów PiS i ma ona trzy racjonalne podstawy: wybory europejskie to mobilizacja elektoratu miejskiego a tu PiS poniósł klęskę. Drugi powód to fakt, iż wielu liderów PiS, zwłaszcza Beata Szydło chce kandydować do PE, a to oznaczałoby, że nie wesprze partii w wyborach do Sejmu. Trzeci to strach przed ruchami na prawo od PiS – powiedział Jacek Protasiewicz (Nowoczesna).

Jarosław Kalinowski z PSL jest zdania, że "teoretycznie wcześniejsze wybory są możliwe". – Prezes Kaczyński ma do tego przesłanki, ale bardzo sromotne doświadczenie wcześniejszych wyborów z 2007 roku mogą zaważyć. No i jak wytłumaczyć to wyborcom mając większość? Obstawiam, że nie dojdzie do tego – przyznał.

Jak powiedział Jarosław Sellin (PiS), "proponuję nie zaklinać rzeczywistości i przyjąć bolesny fakt dla opozycji, że wybory samorządowe wygrała Zjednoczona Prawica". – Ta plotka jest podtrzymywana przez polityków PO i wynika stąd, że Grzegorz Schetyna chce wystraszyć konkurentów z opozycji, żeby już teraz zgodzili się na podporządkowanie, bo już wybory za pasem – mówił.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji, w której była też mowa o nominacji Adama Andruszkiewicza,

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta), Jarosław Sellin (PiS), Marcin Kierwiński (PO), Jarosław Kalinowski (PSL), Jacek Protasiewicz (Nowoczesna), Grzegorz Długi (Kukiz’15)
Data emisji: 5.01.2019
Godzina emisji: 9.09

dn/ml