Sellin: sprawa białoruska powinna łączyć całą polską elitę polityczną

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 08:55
– Błędem Rafała Trzaskowskiego i być może doradców Swiatłany Cichanouskiej jest zgoda na to, żeby uczestniczyć w jakimś mitingu politycznym ruchu, który dopiero się tworzy i nie wiadomo, czy on wyjdzie – ocenił w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość). Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli również Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta), Anna Maria Żukowska (Lewica), Andrzej Halicki (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska).

Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość) mówił, że sprawa białoruska powinna całą polską elitę polityczną łączyć.  Więc to, że się takie kontakty utrzymuje (polskiej opozycji z białoruską  red.) to nie jest żaden problem  ocenił wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Terlecki 1200 forum.jpg
"Oto jak łatwo stracić sympatię większości Polaków". Terlecki komentuje zachowanie Cichanouskiej

Polityk dodał, że "co do formy tych kontaktów można mieć różnego rodzaju zastrzeżenia".  Błędem Rafała Trzaskowskiego i być może doradców Swiatłany Cichanouskiej jest zgoda na to, żeby uczestniczyć w jakimś mitingu politycznym ruchu, który dopiero się tworzy i nie wiadomo, czy on wyjdzie. Myślę, że byłyby pretensje do Andrzeja Dudy, gdyby zaprosił Cichanouską na wiec ze swoimi zwolennikami  stwierdził Sellin.

Posłuchaj
51:20 2021_06_05 09_07_40_PR3_Sniadanie_w_Trojce_for_media.mp3 Jarosław Sellin: sprawa białoruska powinna całą polską elitę polityczną łączyć (Śniadanie w Trójce)

 

Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta) przypomniał natomiast, że prezydent Andrzej Duda powiedział po spotkaniu z uwolnionymi opozycjonistkami, że będzie działał na forum międzynarodowy w sprawie Białorusi.  Prezydent zwrócił uwagę na to, że Białoruś jest naszym sąsiadem i Polacy tam mieszkający mają prawo do tego, żeby dobrze żyć, tak jak Białorusini w Polsce też mają do tego prawo  mówił, dodając, że "relacje w tej mierze powinny być zachowane".

Sałek podkreślił ponadto, że prezydent zauważa, iż mamy do czynienia "z niebezpieczną sytuacją, gdzie po stronie białoruskiej próbuje się skłócić Polaków i Białorusinów".  Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca  ocenił.


dworczyk free tt twitter 1200.jpg
Szef KPRM: mieszanie opozycji białoruskiej do wewnętrznego polskiego sporu jest nieetyczne

Twitt marszałka Sejmu

Andrzej Halicki (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska) mówił natomiast, że w Polsce da się rozmawiać o sprawie białoruskiej jednym głosem.  Jest przykład z początku kryzysu, który był związany z fałszerstwem wyborów przez Aleksandra Łukaszenkę. Początkowe tygodnie zapowiadały taką współpracę. Mówiliśmy jednym głosem, spotykaliśmy się tworząc rezolucję  przypomniał europoseł.

Polityk dodał, że ma duże pretensje do tego, co nastąpiło potem.  Pierwsze dwa spotkania u premiera Mateusza Morawieckiego zapowiadały taką współpracę, natomiast potem coś dziwnego nastąpiło. Co innego widzimy i co innego słyszymy  ocenił. Podał za przykład między innymi wpis marszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego na Twitterze: "Jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowsiego, to niech szuka pomocy w Moskwie, a my popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników".

Anna Maria Żukowska (Lewica) podkreśliła z kolei, że to, co napisał marszałek Ryszard Terlecki, "było bardzo grubiańskie i niegrzeczne".  Swiatłana Cichanouska spotyka się z tymi, z którymi może zawrzeć porozumienie, które będzie owocowało w przyszłości  stwierdziła.

Polityk Lewicy dodał, że "liderka białoruskiej opozycji rozmawia z wieloma siłami politycznymi i nie ma w tym nic złego, ponieważ ona nie jest afiliowana przy żadnej sile politycznej".  Jest jedną z liderek, które brały udział w kampanii prezydenckiej na Białorusi i nie widzę nic złego w tym, że spotyka się z przedstawicielami różnych ugrupowań  zaznaczyła Żukowska.


***

Tytuł audycji: "Śniadanie w Trójce"
Prowadziła: Beata Michniewicz
Goście: Anna Maria Żukowska (Lewica), Andrzej Halicki (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska), Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta)
Data emisji: 05.06.2021
Godzina emisji: 09.07

pkur/pr

Czytaj także

"Powinny poważnie dotknąć gospodarkę tego kraju". Waszczykowski o sankcjach na Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 09:30
Były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział, że sankcje nakładane na Białoruś powinny poważnie dotknąć gospodarkę tego kraju. W Programie 3 Polskiego Radia europoseł PiS stwierdził, że zaskoczyła go szybka reakcja Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powód do satysfakcji mają wszyscy Polacy". Fogiel o głosowaniu w Senacie nad ustawą ratyfikacyjną

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 10:25
– W końcu, po kilku tygodniach debatowania nad ustawą, która ma kilka zdań, Senat zakończył prace. Kilku senatorów opozycji zachowało się w sposób odpowiedzialny i propaństwowy – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli również Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta) oraz Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: trzy uwolnione z aresztów Polki wróciły do kraju

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 12:33
Na skutek działań polskich służb dyplomatyczno-konsularnych, 25 maja do Polski przyjechały działaczki mniejszości polskiej z Białorusi: Irena Biernacka, Maria Tiszkowska i Anna Paniszewa. Osobom tym udzielono niezbędnego wsparcia i zostały otoczone odpowiednią opieką - poinformowało w środę MSZ.
rozwiń zwiń