"Śniadanie w Trójce" rok po katastrofie

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 08:00
Gośćmi Beaty Michniewicz w kwietniu 2011 roku byli uczestnicy "Śniadania w Trójce" z 10 kwietnia roku poprzedniego : Rafał Grupiński, Ryszard Kalisz, Jarosław Kalinowski, Paweł Kowal i Witold Waszczykowski.
Audio
Śniadanie w Trójce  rok po katastrofie
Foto: Fot.: sxc.hu

Jarosław Kalinowski wspominał, że kiedy komentował wizytę premiera Donalda Tuska z 7 kwietnia w Katyniu, prowadząca program przerwała mu i powiedziała, że dostała niepokojącą informację, którą musi zweryfikować.

Pierwsze doniesienia były niejednoznaczne: nie było wiadomo, który z samolotów się rozbił, mówiono, że kilka osób przeżyło katastrofę. - Nasze spojrzenia padły na Witolda Waszczykowskiego, który był wówczas wiceprezesem Biura Bezpieczeństwa Narodowego - mówił polityk PSL.

Witold Waszyczykowski pierwszy telefon wykonał do Aleksandra Szczygło. - Ten  telefon się odezwał, usłyaszałem nagranie jego głosu. To mnie uspokoiło i dopiero następne połączenia wyjaśniły, że to jednak był Tupolew - powiedział gość Beaty Michniewicz.

Ryszard Kalisz wspominał, że kiedy opuścił studio przy Myśliwieckiej, ludzie zaczepiali go na ulicy. - Chyba każdy samochód się  przy mnie zatrzymywał, kierowcy otwierali szyby i pytali się: "Panie ministrze, panie pośle, czy to prawda?”. Ja niestety potwierdzałem - mówił poseł SLD.

Rafał Grupiński miał podróżować samolotem prezydenckim, ale przez przypadek poleciał kilka dni wcześniej z premierem.  Po audycji jechał do Sejmu samochodem należącym do klubu.  W bagażniku znajdowały się rzeczy tragicznie zmarłych kolegów z Platformy. - Miałem poczucie niezwykłego ciężaru z tego powodu – mówił poseł PO.

Jak wspominała Beata Michniewicz, Paweł Kowal najmniej ukrywał emocje podczas tamtej sobotniej audycji. - Pan wychodził, pan wykonywał gesty. Było w tym coś, co jeszcze przydawało dramatyzmu naszemu spotkaniu - mówiła prowadząca do gościa. - Ciężko wraca mi się do tego, co było rok temu. W ostatnich dniach to jeszcze odżyło. Wydawało mi się, że ten rok dużo zmieni, ale tak się nie stało - odpowiadał polityk PJN, wówczas PIS.

Aby wysłuchać "Śniadania w Trójce" z 9 kwietnia 2011 roku, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj".

Beata Michniewicz, Rafał Grupiński, Ryszard Kalisz, Jarosław Kalinowski, Paweł Kowal i Witold Waszczykowski specjalnie dla serwisu "Smoleńsk, 10 kwietnia 2010" wspominali tragicznie zmarłych kolegów i przyjaciół oraz opowiadali o momencie, gdy dotarły do nich te straszne wieści. 

W serwisie znajduje się także zapis "Śniadania w Trójce" z 10 kwietnia 2010 roku.

 

/