Olechowski: wyzwaniem dla nowego rządu jest wygranie wyborów

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 18:27
Zdaniem gościa radiowej Trójki "wyzwaniem dla nowego rządu nie jest dokończenie kadencji, bo to jest proste - program jest wytyczony". - Wyzwaniem jest wygranie następnych wyborów parlamentarnych - podkreślił Andrzej Olechowski.
Audio
  • Andrzej Olechowski o nowym rządzie (Puls Trójki)
Andrzej Olechowski docenia determinację Ewy Kopacz
Andrzej Olechowski docenia determinację Ewy KopaczFoto: Wikimedia Commons/JDavid

- Rozumiem, że nowy rząd jest pierwszym krokiem do stworzenia programu wygrania wyborów parlamentarnych - powiedział były minister spraw zagranicznych, były szef resortu finansów, a także jeden z współzałożycieli PO (od 5 lat poza partią), gość audycji "Puls Trójki" Andrzej Olechowski.
Według Olechowskiego rząd Ewy Kopacz to "rząd jedności PO". Zwrócił uwagę, że nowy gabinet łączy różne skrzydła, frakcje w Platformie. W jego ocenie może to oznaczać, że osoby te zdecydowały się na współpracę zdając sobie sprawę z "kruchości Platformy" przed wyborami. Jednak - jak zaznaczył gość Trójki - to nie zastąpi prawdziwej dyskusji, która się powinna odbyć wewnątrz ugrupowania.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Czy Ewa Kopacz jest w stanie być takim liderem jak był Donald Tusk? - Ona zdaje sobie sprawę, że samodzielnie, pojedynczo, na tym etapie - nie odmawiam jej potencjału - nie może zastąpić byłego premiera. Dlatego wspiera się dwoma liderami, istotnymi, liczącymi się w PO - Cezarym Grabarczykiem i Grzegorzem Schetyną. Kto ma zastąpić dominującego samca jeśli nie kolektyw? - zapytał.
Olechowski jest zadowolony z nowego rządu, dlatego że w jego odczuciu "ten skład" ma szansę uniemożliwić powrót Prawu i Sprawiedliwości do władzy.
Wysłuchaj całej audycji!

Rozmawiał Marcin Zaborski.
kk/mp

Czytaj także

Bronisław Komorowski powołał nowy rząd. "Życzę odwagi i rozwagi"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 13:46
Ewa Kopacz została 15. premierem III Rzeczypospolitej. Oprócz niej akty nominacji otrzymało 18 ministrów nowego rządu. Prezydent powiedział, że życzy nowej premier i całej Radzie Ministrów odwagi i rozwagi w podejmowaniu najważniejszych wyzwań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sondaż CBOS: prawie połowa badanych uważa, że odejście Donalda Tuska osłabi PO

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 16:57
Prawie połowa (44 procent) respondentów CBOS ocenia, że odejście Donalda Tuska z polskiej polityki osłabi Platformę Obywatelską. W poniedziałek nastąpiła zmiana szefa rządu, dotychczasowy premier od 1 grudnia przejmie obowiązki szefa Rady Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

We wtorek zbierze się klub PO. W posiedzeniu weźmie udział Tusk

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 17:49
Klub ma potwierdzić m.in. kandydaturę Radosława Sikorskiego na marszałka Sejmu oraz wskazać kandydata na wicemarszałka.
rozwiń zwiń