Kampania wyborcza? Ostry spór o obchody zakończenia II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 18:49
Siódmego i ósmego maja w Gdańsku odbędą się obchody 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. O kontrowersjach związanych z uroczystościami rozmawiali goście "Pulsu Trójki".
Audio
  • Jarosław Sellin i Mariusz Witczak o obchodach zakończenia II wojny światowej (Puls Trójki)
Opozycja oskarża sztab Bronisława Komorowskiego o to, że obchody zakończenia II wojny światowej są elementem kampanii wyborczej urzędującego prezydenta
Opozycja oskarża sztab Bronisława Komorowskiego o to, że obchody zakończenia II wojny światowej są elementem kampanii wyborczej urzędującego prezydentaFoto: PAP/Rafał Guz

Jarosław Sellin zaznaczył, że w wolnej Polsce po 1989 roku nie obchodzono rocznicy zakończenia II wojny światowej w formach państwowych. Poseł Prawa i Sprawiedliwości uważa, że tegoroczne uroczystości mają związek tylko i wyłącznie z kampanią wyborczą. - Postanowiono podczepić to wydarzenie i ściągnąć jak najwięcej osobistości ze świata, żeby jeszcze w ostatnich dniach, tuż przed ciszą wyborczą, prezydent Komorowski mógł się w świetle tych przywódców państwowych ogrzać - zaznaczył.

Mariusz Witczak z PO odpiera zarzuty posła PiS. Jego zdaniem nie należy wiązać daty obchodów z wyborami prezydenckimi. - Nie rozpatrywałbym tych uroczystości w ogóle w kategoriach ścigania się, ilu reprezentantów różnych państw przyjedzie. Rozpatrywałbym to w kategoriach budowania polskiej tożsamości historycznej - podkreślił.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Polityków goszczących w "Pulsie Trójki" podzieliła także kwestia gości, którzy potwierdzili swoją obecność na polskich obchodach zakończenia II wojny światowej.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadzi: Damian Kwiek

Goście: Jarosław Sellin (PiS), Mariusz Witczak (PO)
Data emisji: 05.05.2015
Godzina emisji: 17.45

aj/ei

Czytaj także

Kto przyjedzie do Gdańska na obchody zakończenia II wojny światowej?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2015 20:44
Panel poświęcony integracji europejskiej oraz uroczystości na Westerplatte odbędą się 7-8 maja w Gdańsku w ramach obchodów 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Uczestniczyć w nich będą m.in. prezydenci Polski, Litwy, Ukrainy, sekretarz generalny ONZ oraz szef Rady Europejskiej.
rozwiń zwiń