Czy dług Grecji należy umorzyć?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 19:20
Eurogrupa uzależnia dalszą pomoc Atenom od wyniku niedzielnego referendum w Grecji. Czy na zbliżające się w związku z tym wydarzenia można patrzeć z optymizmem?
Audio
  • Joanna Senyszyn i Dariusz Rosati o problemach Grecji (Puls Trójki)
5 lipca po referendum ma się wyjaśnić przyszłość Grecji
5 lipca po referendum ma się wyjaśnić przyszłość GrecjiFoto: EPA/IAN LANGSDON

- W tym sensie jestem optymistką, że uważam, że Grecja nie wyjdzie ani z strefy euro, ani z UE, ani z NATO - powiedziała Joanna Senyszyn. Jej zdaniem należy umorzyć Grecji przynajmniej połowę długów i wtedy można żądać, żeby spłacała resztę.

- Niemcom w 1953 roku umorzono połowę długów, Polsce w latach 90. umorzono długi - przypomniała Senyszyn, zapytana, czy to sprawiedliwe rozwiązanie.  

Gość Trójki zwróciła uwagę, że gdy zaczynał się kryzys, to dług Grecji wynosił 120 proc. PKB. Natomiast po naprawach zleconych przez UE - 180 proc.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

- Niestety, nie było naprawy - protestował Dariusz Rosati i zarzucił rozmówczyni, że rozpowszechnia "mity greckie". Argumentował, że Grecja miała przeprowadzić reformy strukturalne i 90 proc. z nich nie zostało wdrożonych.

Jeśli chodzi o referendum, to jego zdaniem Grecy nie bardzo wiedzą na co głosują - mają odpowiedzieć czy akceptują warunki, które są spisane na 10 stronicach bardzo technicznym, profesjonalnym tekstem. - Poza tym głosowanie odbywa się na temat porozumienia, które już nie jest na stole - dodał Rosati.

Ekonomista stwierdził, że władze greckie są niedoświadczone i nieprzewidywalne w swojej polityce. Zarzucił premierowi Ciprasowi, że jedno mówi w Brukseli, co innego w Atenach, a jeszcze co innego w Moskwie.

Rosati, choć zdecydowanie różnił się w ocenie sytuacji, zgodził się jednak z Senyszyn, że wyjście Grecji ze strefy euro, jest mało prawdopodobne.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji i argumentów obu stron.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadzi: Beata Michniewicz

Goście: Joanna Senyszyn (wiceprzewodnicząca SLD), Dariusz Rosati (europoseł PO)

Data emisji: 03.07.2015

Godzina emisji: 17.45

fc/ei

Zobacz także

Czytaj także

Janusz Piechociński: grecka sprawa to nasza sprawa

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2015 09:26
- Mamy w przestrzeni gospodarczej, w której funkcjonujemy, olbrzymią niepewność i destabilizację - powiedział w Trójce wicepremier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grecja: w sondażu eurostrefa wygrywa o włos

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 10:02
Niewielką przewagę - 44,8 proc. - mają zwolennicy porozumienia Grecji z międzynarodowymi wierzycielami w najnowszym sondażu przed niedzielnym referendum. Przeciwko porozumieniu zagłosowałoby 43,4 proc. Greków, a 11,8 proc. jest niezdecydowanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grecki rząd okłamuje obywateli? Eurogrupa dementuje doniesienia Aten

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 17:35
Grecki minister finansów zapewnia obywateli, że cały czas trwają negocjacje z wierzycielami i porozumienie jest na wyciągnięcie ręki. O takich rozmowach nic natomiast nie wie druga strona.
rozwiń zwiń