Dziennikarze podsłuchiwani przez służby?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 19:15
Tygodnik "Do Rzeczy" ujawnił część nazwisk dziennikarzy, którzy mieli być inwigilowani za rządów koalicji PO-PSL. Wcześniej podobne informacje przekazywali Komendant Główny Policji i minister koordynator służb specjalnych.
Audio
  • Służby specjalne podsłuchiwały dziennikarzy? (Puls Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/p_a_h

Pod koniec lutego, Mariusz Kamiński, podczas posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych mówił, że ABW w czasie rządów poprzedniej kadencji inwigilowała 48 dziennikarzy. Minister tłumaczył wtedy, że nie wie, czy te działania były legalne. Z kolei w styczniu o inwigilacji dziennikarzy mówił były już Komendant Główny Policji Zbigniew Maj. Prokuratura Okręgowa w Warszawie - po przeanalizowaniu przedstawionego przez policję audytu w tej sprawie - odmówiła wszczęcia śledztwa. 

- To historia dość kuriozalna i zadziwiająca - oceniła Anna Schmidt-Rodziewicz. Podkreśliła, że na liście podsłuchiwanych są dziennikarze, którzy zajmowali się opisywaniem afer hazardowej, podsłuchowej, marszałkowej. - Moja ocena jest taka, że najwyraźniej nadepnięto komuś na odcisk - powiedziała posłanka. Podkreśliła, że sprawa ta będzie poruszana na najbliższym posiedzeniu sejmowej komisji ds. służb specjalnych. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki","Komentatorzy","Puls Trójki" i"Śniadanie w Trójce".

- Mamy do czynienia z typową wrzutką medialną ze środowiska PiS - stwierdził poseł PO Krzysztof Brejza. Jego zdaniem, ma to przyćmić decyzje Trybunału Konstytucyjnego i Komisji Weneckiej. Przypomniał, że najpierw opinia publiczna była bombardowana informacją o 80 podsłuchiwanych dziennikarzach, a potem mówiono już tylko 40 i nie podsłuchiwanych a inwigilowanych. Dodał, że PiS nie chce ujawnić audytu w policji, bo - jak stwierdził - audyt stwierdza, że żadnego dziennikarza za rządów PO nie podsłuchiwano.

W jakich okolicznościach podsłuchiwanie dziennikarzy jest uzasadnione? Czy doszło do niego tym razem? Jakie kroki należy podjąć? Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadzi: Damian Kwiek

Goście: Anna Schmidt-Rodziewicz (posłanka PiS), Krzysztof Brejza (poseł PO)

Data emisji: 07.03.2016

Godzina emisji: 17.44

fc/mp

Czytaj także

Dziennikarze byli inwigilowani przez rząd PO-PSL?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 09:08
Internetowe wydanie "Do Rzeczy" publikuje nazwiska dziennikarzy, którzy mieli być inwigilowani - jak pisze tygodnik - "przez poprzedni rząd". Do sprawy odnieśli się komentatorzy Trójki.
rozwiń zwiń