"Niezależnie kto wygra, Ameryka będzie bardziej zajęta sobą"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 19:09
Amerykanie wybierają 45. prezydenta swojego kraju. To istotne z punktu widzenia światowej polityki wydarzenie i jego ewentualne następstwa komentowali w "Pulsie Trójki" Piotr Apel z Kukiz'15 i Robert Tyszkiewicz z PO. Obaj politycy są zgodni: lepiej, jeśli wygra Hillary Clinton.
Audio
  • Robert Tyszkiewicz z PO i Piotr Apel z Kukiz'15 zgodni: prezydentura Hillary Clinton bardziej przewidywalna i w efekcie lepsza dla Polski (Puls Trójki)
Głosujący Amerykanie
Głosujący AmerykanieFoto: PAP/EPA/PAUL BUCK

- Niezależnie od tego, czy wygra Trump czy Clinton, Ameryka będzie bardziej zajęta sobą - uważa Robert Tyszkiewicz. Jednak, jak zaznaczał gość "Pulsu Trójki", dla Polski najkorzystniej byłoby, to gdyby kandydatka Demokratów zasiadła w Gabinecie Owalnym. - W niesłychanie niestabilnym świecie życzylibyśmy sobie, aby Amerykanie wybrali przewidywalnego prezydenta. Dla bezpieczeństwa Polski i Europy lepsza byłaby bez wątpienia Hillary Clinton - zaznaczał poseł Platformy Obywatelskiej dodając, że jego ocena kandydatów poparta jest przebiegiem kampanii wyborczej.

Czytaj także
trump clinton 663 free.jpg
Wybory w USA - serwis specjalny

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki""Śniadanie w Trójce".

Tego samego zdania jest poseł Kukiz'15 Piotr Apel. - Bezpieczeństwo w Europie Środkowo-Wschodniej również służy Ameryce - mówił polityk. Dlatego, jak tłumaczył, w przypadku kiedy wygrałby Trump, ma on nadzieję, że administracja i wojsko USA odwiodą kandydata Republikanów od uprawianej przez niego niebezpiecznej, prorosyjskiej polityki. Ponadto poseł Kukiz'15 zwrócił uwagę na aspekt wizerunkowy obu kandydatów. - Ktokolwiek wygra te wybory, będzie zaczynać z największym deficytem popularności. Te wybory nie są głosem "za", Amerykanie głosują przeciwko drugiemu - mówił poseł gość Trójki. 

Politycy rozmawiali również o wyborach w Stanach Zjednoczonych w kontekście sankcji wobec Rosji.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Karusta
Goście: Robert Tyszkiewicz (poseł Platformy Obywatelskiej), Piotr Apel (poseł Kukiz'15)
Data emisji: 8.11.2016
Godzina emisji: 17.45

dad/fbi

Czytaj także

Ameryka wybrała. 45. prezydentem USA będzie kandydat Republikanów Donald Trump

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 20:01
Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. To niespodzianka, bo przedwyborcze sondaże dawały przewagę Hillary Clinton. W swoim pierwszym przemówieniu prezydent-elekt zapewnił, że będzie dążył do współpracy, a nie do konfliktów. Jak dodał, USA będą miały dobre stosunki ze wszystkim krajami, którym będzie na tym zależało.
rozwiń zwiń