Zakaz dwóch zgromadzeń w jednym miejscu. Wyrok TK dzieli polityków

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 19:07
- Wyrok byłby dla mnie zdumiewający, gdyby nie fakt, że został podjęty w procedurze, która nie jest zgodna z konstytucją - tak o orzeczeniu w sprawie zgromadzeń mówi poseł PO Mariusz Witczak. - Poseł Witczak może zaklinać rzeczywistosć i może mówić, że mu się Trybunał nie podoba. Niemniej Trybunał jest, działa, a to, że wam się nie podoba, to jest inna sprawa - ripostował poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.
Audio
  • Wyrok w sprawie zgromadzeń dzieli polityków (Puls Trójki)
Przewodnicząca rozprawie prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska (P) oraz sprawozdawca, sędzia TK Mariusz Muszyński (L) podczas konferencji prasowej po ogłoszeniu wyroku.
Przewodnicząca rozprawie prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska (P) oraz sprawozdawca, sędzia TK Mariusz Muszyński (L) podczas konferencji prasowej po ogłoszeniu wyroku.Foto: pap

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy nowelizacji Prawa o zgromadzeniach odnoszące się do zgromadzeń cyklicznych są - co do zasady - zgodne z konstytucją. Przepisy te zaskarżył przed ich podpisaniem prezydent Andrzej Duda. Wyrok został już opublikowany w Monitorze Polskim.

Poseł PO Mariusz Witczak podkreśla jednak, że sytuacja jest zdumiewająca.

- Przez ostatnie lata dążyliśmy do tego, żeby liberalizować ustawę o zgromadzeniach i m.in. taka nowela w 2015 roku miała miejsce. Tymczasem dziś będą faworyzowane cykliczne imprezy PiS-owskie, a z drugiej strony obywatele - jeśli będą chcieli manifestować wolnościowe zgromadzenia - to będą to robić na opłotkach miast, czyli wtedy kiedy nie będą przeszkadzać władzy - mówił poseł PO.

Arkadiusz Mularczyk z PiS przekonywał z kolei, że wolność zgromadzeń nie jest prawem absolutnym i ta wolność może być ograniczana w pewnych sytuacjach. Np. jeśli narusza prawa innych osób lub zagraża bezpieczeństwu publicznemu.

- Jeśli mamy takie sytuacje, że cyklicznie w ciągu trzech lat odbywają się zgromadzenia o charakterze patriotycznym, gdzie czci się historię czy święta narodowe - chociażby Marsz Niepodległości - a wtedy nagle 17 innych organizacji zgłasza, że także w tym samym miejscu i tym samym czasie chce odbyć zgromadzenia, to naprawdę gminy miały poważny problem co z tą sytuacją zrobić - podsumował. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi:
Łukasz Walewski
Goście: Mariusz Witczak PO i Arkadiusz Mularczyk PiS
Data emisji: 16.03.2016
Godzina emisji: 17.45

ksem/fbi