Reakcja wiceszefa MSZ ws. wypowiedzi Georgette Mosbacher nt. ustawy o IPN

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 18:21
– Rozmawiałem z Wessem Mitchellem. Jednoznacznie dałem do zrozumienia, że niektóre elementy wypowiedzi Georgette Mosbacher są nie do zaakceptowania – mówił w "Pulsie Trójki" wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki (PiS). – Jej publiczne napiętnowanie uważam za błąd – stwierdził z kolei Marcin Święcicki (PO).
Audio
  • Bartosz Cichocki i Marcin Święcicki o wypowiedzi Georgette Mosbacher (Puls Trójki)
Georgette Mosbacher
Georgette MosbacherFoto: PAP/EPA/Geisler-Fotopress / Alamy Stock Photo

Przed Komisją Spraw Zagranicznych amerykańskiego Senatu kandydatka na ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher skrytykowała ustawę o IPN, wskazując ją jako źródło wzrostu antysemityzmu w Europie Wschodniej. Zadeklarowała ponadto gotowość upominania się o "uszanowanie w Polsce instytucji demokratycznych, wolności słowa, niezależności sądownictwa i zasad prawa".

Bartosz Cichocki podkreślił, że ustawa o IPN nie ma nic wspólnego z antysemityzmem. Jak mówił, Polska jest otwarta na kulturę żydowską i współpracę z Izraelem.  Zwróciłem też uwagę na niepokojący charakter zapowiedzi, że pani Mosbacher będzie ingerowała w suwerenne decyzje Polski dotyczące praworządności, poszanowania demokracji, a także dopytywałem o stanowisko USA w sprawie polityki migracyjnej  tłumaczył wiceszef MSZ.  Reakcja mojego rozmówcy utwierdziła mnie w przekonaniu, że elementy wypowiedzi amerykańskiej dyplomatki nie odzwierciedlają stanowiska Departamentu Stanu  dodał.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Marcin Święcicki uważa, że sprawa jest złożona. Jego zdaniem słowa Georgette Mosbacher nie są bardzo obraźliwe.  Jest część społeczeństwa, która utrzymuje ukryty antysemityzm i jak jest okazja, to daje mu ujście. Przy okazji tej ustawy też tak było, w pewnym momencie w mediach społecznościowych nastąpił wybuch hejtu  podkreślił gość Trójki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Bartosz Cichocki (PiS) i Marcin Święcicki (PO)
Data emisji: 6.06.2018
Godzina emisji: 17.44

mr/kw

Czytaj także

Komentarze polityków PiS po wypowiedzi przyszłej ambasador USA w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 15:24
Georgette Mosbacher podczas przesłuchań w Senacie skrytykowała ustawę o IPN wskazując ją jako źródło wzrostu antysemityzmu w Europie Wschodniej. Beata Mazurek, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości podkreśliła, że takie słowa w ogóle nie powinny paść. Z kolei Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii stwierdziła, że "wyzwaniem dla polskiej dyplomacji i nas wszystkich jest dzisiaj nauczyć Panią Mosbacher Polski".
rozwiń zwiń