Wystąpienie premiera w UE. "Przyćmiły je sprawy bieżące"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2018 19:00
Premier Mateusz Morawiecki mówił w Parlamencie Europejskim o przyszłości UE, ale gorąca dyskusja, która nastąpiła po przemówieniu, dotyczyła raczej praworządności w Polsce. Wizytę premiera w PE komentowali w Trójce Bartłomiej Wróblewski (PiS) oraz Jacek Protasiewicz (klub PSL – Unia Europejskich Demokratów).
Audio
  • Bartłomiej Wróblewski i Jacek Protasiewicz o wystąpieniu premiera na temat przyszłości UE i sporze wokół Sądu Najwyższego (Puls Trójki)
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki Foto: PAP/Radek Pietruszka

Były wiceszef PE Jacek Protasiewicz powiedział, że pewne koncepcje przyszłości UE przedstawione przez premiera są interesujące i mogą zawsze być tematem dyskusji. Dodał, że nie zgadza się z nim w kwestii wizji UE, bo jest zwolennikiem większej integracji i uważa, że właśnie ona jest w interesie europejskich narodów. Jest zdania, że to wymóg czasu. – Mieliśmy w praktyce dowód na to, że sprawy bieżące dominują nad koncepcyjnymi. Tak jest zawsze i w polityce, i w życiu – powiedział gość Trójki.

– Skutki fatalnej polityki względem wymiaru sprawiedliwości sprawiają, że nasz głos na temat przyszłości UE i w innych sprawach nie jest słyszany – dodał. Ta kwestia będzie dominować w relacjach z UE, tak jak sprawa IPN zdominowała stosunki z USA – powiedział Jacek Protasiewicz.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– Wystąpienie premiera było konstruktywne. Powiedział, czego oczekujemy od UE, jakie mamy nadzieje związane z UE, ale mówił też, co Polska może dać Unii Europejskiej – ocenił Bartłomiej Wróblewski (PiS).

Polityk PiS przypomniał, że premier poruszył w przemowie sprawę relacji transatlantyckich, budowania wspólnoty ukierunkowanej na zapewnienie bezpieczeństwa. Mówił również o planie Marshalla dla Afryki i ocenił, że w kontekście wyzwań, przed którymi stoi UE, jest to ciekawy projekt.  

Więcej na temat dyskusji w UE i wewnętrznej debaty o reformie wymiaru sprawiedliwości w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz
Goście: Bartłomiej Wróblewski (PiS), Jacek Protasiewicz (klub PSL – Unia Europejskich Demokratów, były wiceszef PE)
Data emisji: 4.07.2018
Godzina emisji: 17.44 

agkm/gs

Czytaj także

Politycy komentują spór między Polską a KE. "Skracanie kadencji I prezes SN jest niekonstytucyjne"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 18:59
– Według konstytucji kadencja pierwszej prezes SN trwa sześć lat, czyli w przypadku Małgorzaty Gersdorf do 2020 roku. Nie można więc jej skracać – mówił w audycji "Puls Trójki" Jakub Kulesza, rzecznik prasowy Kukiz '15.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ACTA 2. Zagrożenie dla wolności czy ochrona twórców?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 18:45
– To właśnie przedstawiciele twórców zabiegają o to, aby wreszcie dostrzeżono ich prawa w świecie cyfrowym i aby ci, którzy czerpią zyski z twórczości innych, byli uprzejmi podzielić się tymi zyskam – mówił w Trójce Tadeusz Zwiefka, europoseł PO. – Widać, że bez tej regulacji świat działa bardzo dobrze. Nie jest ona nikomu do niczego potrzebna – stwierdził Dobromir Sośnierz, europoseł "Wolności". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Gersdorf powinna zostać na stanowisku pierwszej prezes SN?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2018 18:56
Posłowie Waldemar Buda (PiS) i Borys Budka (PO) dyskutowali w audycji "Puls Trójki" o odwołaniu Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska pierwszej prezes Sądu Najwyższego. Kto ma rację w tym sporze?
rozwiń zwiń