Agnieszka Łakoma: myślę, że sprawą zajmie się teraz prokuratura

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 19:23
Goście "Pulsu Trójki" komentowali ujawnione szczegóły negocjajcji umów gazowych z rosyjskim Gazpromem.
Audio
  • Komentarze po odtajnieniu raportu o negocjacji umów z Gazpromem (Puls Trójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Sejmowa Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa zajmuje się odtajnionym raportem Najwyższej Izby Kontroli dotyczącym umów gazowych zawieranych w latach 2006-11. NIK wskazała na nieprawidłowości w działaniach ministra gospodarki. W latach 2007-12 był nim Waldemar Pawlak. O raporcie rozmawiali w czwartek goście "Pulsu Trójki": Agnieszka Łakoma z Centrum Idei Gospodarczo Ekonomicznych oraz Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.

– Bazując na danych NIK, faktycznie można powiedzieć, że do przebiegu negocjacji można mieć wiele wątpiwości – mówiła Agnieszka Łakoma. – Myślę, że najciekawszą kwestią z tych zarzutów czy też uwag jest to, że zmieniło się podejście Polski czy też delegacji prowadzącej negocjacje, czyli reprezentantów ówczesnego rządu i ministra do tychże rozmow – dodała. – Z jednej strony miała być rozmowa, dyskusja o kontynuacji dostaw, ale z drugiej strony, w ciągu zaledwie kilku miesięcy, pojawił się wątek tego, byśmy znacząco wydłużyli kontrakt z Gazpromem. Tak znacząco, że miałby obowiązywać aż do 2037 roku, co było olbrzymim zaskoczeniem. Ostatecznie skończyło się na dostawach do 2020 roku. Myślę, że zaraz po Najwyższej Izbie Kontroli tą sprawą, tym wątkiem zajmie się prokuratura – powiedziała Agnieszka Łakoma.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Prowadzący audycję zwrócił uwagę, że minister Piotr Naimski, kiedy kilkanaście dni temu po raz pierwszy odnosił się do tego raportu, mówił wprost w stronę Waldemara Pawlaka, że te negocjacje to była gra do własnej bramki.

– Problemem był fakt nieprzygotowania naszej grupy negocjatorów – podkreślił Wojciech Jakóbik. – Często negocjowali oni bez instrukcji negocjacyjnej, którą wypisywali dopiero po rozmowach. Dostosowywali instrukcję do faktów, które już zaszły. W tym raporcie są fakty, od których stają włosy na głowie. Pokazują np. że ta niekompetencja pogorszyła o wiele pozycję Polski i z tego względu mamy kontrakt jamalski, który nadal obowiązuje i w dużym stopniu nas ogranicza. Co wiążę nam ręce, bo nie możemy sprowadzić gazu z innych kierunków niż Rosja. Jak byśmy byli skazani na gaz z Rosji - powiedział redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Goście: Agnieszka Łakoma (Centrum Idei Gospodarczo Ekonomicznych), Wojciech Jakóbik (redaktor naczelny BiznesAlert.pl)
Data emisji: 19.07.2018
Godzina emisji: 17.45

tjak/ml