X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy przesłuchania kandydatów do Sądu Najwyższego powinny być jawne?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 19:09
– Fakt, że przesłuchania kandydatów do Sądu Najwyższego są niejawne, jest dla mnie bez znaczenia – stwierdził na antenie Trójki mecenas Andrzej Nogal. Sędzia Dariusz Mazur stwierdził z kolei, że procedura wyboru sędziów SN powinna być transparentna.
Audio
  • Mec. Andrzej Nogal i sędzia Dariusz Mazur o przesłuchaniach kandydatów do SN (Puls Trójki)
Siedziba Krajowej Rady Sądownictwa
Siedziba Krajowej Rady SądownictwaFoto: IAR/Krystian Dobuszyński

W poniedziałek rozpoczęły posiedzenia dwa z czterech zespołów członków Krajowej Rady Sądownictwa, których zadaniem jest przygotowanie do rozpatrzenia przez KRS ok. 200 zgłoszeń kandydatów na 44 stanowiska sędziów SN. Kolejne dwa zespoły mają zacząć prace w środę. Przesłuchania mają charakter niejawny. Jednym z oczekujących na rozmowę kandydatów jest mecenas Andrej Nogal. 

 Dla mnie nie ma różnicy, czy to przesłuchanie jest jawne, czy niejawne. Sędzia musi być odporny nie tylko na naciski polityków, ale także na inne grupy, które go wywierają. Zarówno kandydaci, jak i sędziowie powinni zostawić politykę i kuchnię polityczną politykom, bo mieszanie porządku politycznego i sądowego nie jest korzystne dla obu stron  stwierdził Andrzej Nogal.

Dariusz Mazur stwierdził, że jako sędzia i obywatel nie zgadza się mecenasem Andrzejem Nogalem, że te przesłuchania to kwestia polityczna.  W sytuacji, gdy wybieramy członków najważniejszego organu sądowego, procedura powinna mieć charakter transparentny. Na pewno takich kryteriów nie spełnia 15-minutowa rozmowa na nieznany opinii publicznej temat. Gdyby ktoś parę lat temu powiedział mi, że tak to będzie wyglądać, to pomyślałbym, że to ponury żart  dodał Dariusz Mazur.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Karusta
Goście: Andrzej Nogal (mecenas, kandydat do Sądu Najwyższego), Dariusz Mazur (sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie)
Data emisji: 20.08.2018
Godzina emisji: 17.45

koz/mk