NBP udostępnił informacje o wysokości wynagrodzeń. Komentarze ekonomistów

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 18:25
Narodowy Bank Polski opublikował na swojej stronie internetowej informacje o wysokości wynagrodzeń w 2018 roku kadry kierowniczej, z których wynika, że najwyższe przeciętne wynagrodzenie miesięczne brutto otrzymywał dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji – 49 563 zł, czyli Martyna Wojciechowska. O sprawie mówili goście "Pulsu Trójki".
Audio
  • Leszek Juchniewicz i Marek Zuber o zarobkach w NBP (Puls Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: NBP

Dr Leszek Juchniewicz (główny ekonomista Pracodawców RP) uważa, że ta ustawa zaspokoiła pewne oczekiwania społeczeństwa, głównie polityków, ale w przypadku Martyny Wojciechowskiej mamy do czynienia z bardzo dużą kwotą.

– Zależy też oczywiście, co będzie odniesieniem. Zwykle tego typu sytuacje porównujemy do przeciętnego wynagrodzenia, które w Polsce nie przekracza 5 tys. zł. Na sprawę trzeba patrzeć jednak globalnie, systemowo  tłumaczył ekspert.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Z kolei ekonomista Marek Zuber mówił, że takie wynagrodzenia  od 15 do 50 tys. zł  obserwujemy w sektorze bankowym, ale największą wątpliwość budzi to, czy takie stawki dotyczą Departamentu Komunikacji i Promocji. Jak stwierdził, "to chyba rzeczywiście, delikatnie mówiąc, nie jest w porządku".

 Gdyby tyle zarabiał ktoś odpowiedzialny za zarządzanie rezerwami walutowymi albo za operacje otwartego rynku, ktoś mający systemowo odpowiedzialność, byłoby to uzasadnione. Tu mamy sytuację, gdzie osoby najbardziej merytoryczne, mające największą odpowiedzialność, zarabiają wyraźnie mniej niż ci, którzy tej odpowiedzialności nie mają  podkreślił gość Trójki.  Nie podoba mi się taki rozkład wynagrodzeń  dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Goście: dr Leszek Juchniewicz (Główny Ekonomista Pracodawców RP) i Marek Zuber (ekonomista)
Data emisji: 27.02.2019 
Godzina emisji: 17.45

mr/mk

Czytaj także

Znamy zarobki w NBP. Bank centralny udostępnił informacje

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 13:34
Narodowy Bank Polski udostępnił informacje o wysokości wynagrodzeń w tej instytucji. Ustawę nakazującą ujawnienie tych informacji przedwczoraj podpisał prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń