Cezary Gmyz: realizacja przez ZNP strajku nauczycieli to może być obca inspiracja

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 19:10
– Strajk nauczycieli, czyli realizacja przez ZNP jednego z postulatów przygotowanego przez Bartosza Kramka planu obalenia rządu, to może być w dużej mierze obca inspiracja – powiedział w "Pulsie Trójki" dziennikarz Cezary Gmyz, odnosząc się do sprawy Fundacji Otwarty Dialog, gdyż szefem jej rady jest właśnie Kramek. Tę kwestię skomentował też Mateusz Kosiński z portalu tysol.pl.
Audio
  • Cezary Gmyz i Mateusz Kosiński o Fundacji Otwarty Dialog (Puls Trójki)
Ogólnopolska manifestacja nauczycieli pod siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej
Ogólnopolska manifestacja nauczycieli pod siedzibą Ministerstwa Edukacji NarodowejFoto: PAP/Rafał Guz

Brytyjski dziennik "Sunday Times" napisał w niedzielę, że Fundacja Otwarty Dialog (FOD), której siedziba mieści się w Warszawie, otrzymała z podejrzanych źródeł 1,5 mln funtów. Artykuł opiera się na dokumencie mołdawskiej komisji parlamentarnej. W tym raporcie stwierdzono m.in., że Fundacja ingerowała w wewnętrzne sprawy Mołdawii, a środki finansowe organizacji pochodziły m.in. z "rosyjskich instytucji wojskowych, pieniędzy z rajów podatkowych".

Przypomnijmy, że o FOD głośno zrobiło się w sierpniu ubiegłego roku, kiedy nazwisko Ludmiły Kozłowskiej, szefowej fundacji, zostało umieszczone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego na liście Systemu Informacyjnego Schengen, co oznaczało wydalenie jej z Polski i Unii Europejskiej.

Dziennikarz tygodnika "Do Rzeczy" i korespondent TVP Cezary Gmyz przyznał, że w kontekście publikacji brytyjskiej prasy polskie służby mogą powiedzieć, że miały w zeszłym roku rację. – ABW ustaliła wtedy znacznie więcej niż podano opinii publicznej – powiedział i podkreślił, że agenci nie mogli wówczas ujawnić wszystkich szczegółów. – Część tych działań jest objęta tajemnicą państwową i ujawnienie pewnych informacji naraziłoby na niebezpieczeństwo źródeł, czyli zasobów wywiadowczych i kontrwywiadowczych. ABW poprzestała więc na przesłaniu informacji na temat FOD do NATO i innych krajów UE, ale wiemy przecież, że ta fundacja jest przedmiotem zainteresowania nie tylko polskich służb, lecz także zachodnich – zaznaczył.

Czytaj więcej
PAP Warszawa manifestacja nauczycieli 1200.jpg
Strajk nauczycieli planem obalenia rządu? Wpis męża Kozłowskiej

Cezary Gmyz przypomniał, że według zgromadzonych informacji brat Ludmiły Kozłowskiej robi na Krymie interesy z rosyjską armią. – Można przypuszczać, że cała działalność FOD może stanowić element działań hybrydowych skierowanych przeciwko Polsce – dodał. W tym kontekście nawiązał do Bartosza Kramka, męża Ludmiły Kozłowskiej, który w lipcu 2017 r. zamieścił na Facebooku wpis zatytułowany "Niech państwo stanie: wyłączmy rząd!", który we wtorek został nazwany przez Cezarego Gmyza w TVP Info instrukcją obalenia rządu w Polsce.

– Bartosz Kramek przygotował 16-punktowy plan obalenia rządu, w którym jest mowa o nauczycielach. Ich strajk, czyli realizacja przez ZNP jednego z postulatów przygotowanego przez Bartosza Kramka planu obalenia rządu, to może być w dużej mierze obca inspiracja – stwierdził Cezary Gmyz.

Z kolei Mateusz Kosiński skupił się na kwestiach wewnętrznych Mołdawii w kontekście Naddniestrza. To region, który usilnie dąży do oderwania się od mołdawskiego państwa, a separatyści w nim są prorosyjscy. – Ta sprawa jest zapomniana, a warto mieć ją na uwadze. Dlatego, że Naddniestrze jest ważnym obszarem, który może być kolejnym celem działań zielonych ludzików. Pamiętamy, że Rosja lubi wykonywać kolejne kroki i tak jak mieliśmy Gruzję, a teraz mamy Ukrainę, tak zdajemy sobie sprawę, że apetyt Władimira Putina na tym może nie poprzestać – powiedział dziennikarz Tygodnika Solidarność i portalu tysol.pl.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Goście: Cezary Gmyz (dziennikarz tygodnika "Do Rzeczy", korespondent TVP), Mateusz Kosiński (Tygodnik Solidarność, portal tysol.pl)
Data emisji: 23.04.2019 
Godzina emisji: 17.45

bb/