Ekspert: znów mamy ryzyko Europy dwóch prędkości

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 18:54
– Nasz region poniósł porażkę w zakresie budowania grup interesów. Nie udało się przekonać partnerów, by przekazali nam kluczowe stanowisko. To zła wróżba na pierwsze miesiące nowego rozdania w UE – mówił w Trójce Łukasz Polinceusz. Z kolei dr Kamil Zajączkowski dodał, że i w regionie rodzą się spory ws. podziału tek komisarzy.
Audio
Sala spotkań Rady Unii Europejskiej  w Brukseli
Sala spotkań Rady Unii Europejskiej w BrukseliFoto: Rada UE

Dr Łukasz Polinceusz stwierdził, że warto studzić emocje. Widzi on jednak ryzyko Europy dwóch prędkości, bo nie udało się przekonać państw "starszej" UE, by dała nam jedno z kluczowych stanowisk w instytucjach unijnych.

Dr Kamil Zajączkowski stwierdził, że nie ma jedności w regionie w sprawie komisarzy – są takie pogłoski. Jak dodaje gość Trójki, Chorwacja chce komisarza polityki regionalnej, Czesi rynku wewnętrznego. Ekspert przewiduje też, że była premier Beata Szydło pozostanie w Parlamencie Europejskim, nie przejdzie do KE.

Kamil Zajączkowski mówił, że wybór Charlesa Michela na szefa RE wskazuje, że Rada Europejska ma być po prostu administrowana, bez szczególnych inicjatyw tak jak za czasów Hermana von Rompuya. Wybór Josepa Borrella oznacza zaś koncentrację na basenie Morza Śródziemnego, nie na polityce wschodniej.

– Charles Michel, najmłodsza osoba z grupy powołanych, to dobry przyjaciel prezydenta Francji Emmanuela Macrona – dodał też Łukasz Polinceusz.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Kamil Zajączkowski podkreślił, że wewnętrzna układanka w PE powinna być oddzielona od ustaleń w sprawie innych stanowisk. Jak stwierdził, za kilka miesięcy zobaczymy, czy brak ważnych stanowisk dla Europy Środkowo-Wschodniej to przypadek, czy też nie. Łukasz Polinceusz zaznaczył, że wśród wiceprzewodniczących PE są akurat przedstawiciele naszego regionu, nie tylko Polski.

Nowym szefem PE został socjalista David Sassoli. Stanowisko jednego z 14 wiceprzewodniczących przypadło Polsce – Ewie Kopacz. Nie udało się jednak zdobyć tego stanowiska dla Zdzisława Krasnodębskiego. Za to jednym z kwestorów został Karol Karski. Polacy mogą jeszcze objąć funkcje przewodniczących komisji PE.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.  

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Goście: dr Łukasz Polinceusz (ekspert z Centrum Stosunków Międzynarodowych), dr Kamil Zajączkowski (europeista z Uniwersytetu Warszawskiego, autor książki "Misje cywilne i operacje wojskowe Unii Europejskiej)
Data emisji: 4.07.2019 
Godzina emisji: 17.44

agkm/gs

Czytaj także

Wyważona jak Angela Merkel. Ursula von der Leyen: ”czarny koń” polityki UE i Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 19:00
- Objęcie stanowiska przewodniczącego KE przez Ursulę von der Leyen może podnieść prestiż tego urzędu – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr hab. Aleksandra Gasztold (UW). Jak podkreśla, o tej polityk jeszcze usłyszmy w przyszłości na scenie politycznej Niemiec, gdy pojawi się kwestia zastąpienia obecnej kanclerz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uzgodniono kandydata na szefa KE. Szczyt UE osiągnął porozumienie

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 19:13
Jest porozumienie w sprawie najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej. Europejscy przywódcy podjęli decyzję w tej sprawie na szczycie w Brukseli. Ustalenia w sprawie nowej kandydatki na przewodniczącą Komisji Europejskiej musi jeszcze zaakceptować Parlament Europejski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Szydło kandydatką na szefową komisji zatrudnienia w PE

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 20:40
Była premier Beata Szydło została oficjalnie kandydatką Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) na szefową komisji do spraw zatrudnienia w Parlamencie Europejskim - podają źródła. Inny europoseł grupy EKR, Belg Johan Van Overtveldt, jest kandydatem na szefa komisji budżetowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Gryglas po szczycie UE w Brukseli: rośnie rola Grupy Wyszehradzkiej

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 14:00
- To, co wydarzyło się na ostatnim szczycie w Brukseli, to sukces Polski, ale także sukces demokracji. Mamy do czynienia z pewnym przełomem w świadomości liderów Unii Europejskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Gryglas, poseł Porozumienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy szczytu UE. Jacek Żalek: nasz region okazał podmiotowość i swoją siłę

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 19:36
- Frans Timmermans nie był wygodny także z dla Niemiec. Skorzystali więc, gdy grupa państw stawiła opór – mówił Jacek Żalek (Porozumienie). Politycy w Jedynce zastanawiali się nad konsekwencjami ustaleń szczytu UE. 
rozwiń zwiń