X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Posłowie o raporcie nt. reparacji wojennych

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 18:33
– Nie chcemy być zakładnikiem czasu, sprawa wywoła reperkusje międzynarodowe i trzeba być gotowym na kolejne kroki po publikacji raportu ds. reparacji – mówił w Trójce Arkadiusz Mularczyk (PiS). Robert Kropiwnicki (PO) stwierdził, że raport może nie być opublikowany jeszcze w tej kadencji. 
Audio
  • Arkadiusz Mularczyk i Robert Kropiwnicki o reparacjach wojennych (Puls Trójki)
Bundestag
BundestagFoto: Roman Babakin/shutterstock

Poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS) nie chce deklarować, kiedy poznamy raport sejmowego zespołu ds. reparacji – czy w tej kadencji, czy w następnej. Jak mówił, raport jest na ukończeniu. Zaznaczył, że trwa oczekiwanie na odpowiedzi z kilku instytucji z kraju i zagranicy. Dokument jest także tłumaczony na język angielski. Jak stwierdził, nie chce być pod presją czasu, bo raport po publikacji "zacznie żyć swoim życiem" i zespół chce, żeby był on perfekcyjnie przygotowany. Jak mówił, sprawa wywoła reperkusje międzynarodowe i trzeba być gotowym na kolejne kroki po publikacji.

Poseł podkreślił, że nie jest autorem, lecz szefuje grupie kilkunastu naukowców. Dodał, że kuteczność w tej sprawie zależy od koncepcji i harmonogramu działań.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Robert Kropiwnicki (PO) mówił, że czeka na raport ws. reperacji wojennych od Niemiec. – Pytanie, czy poseł i jego zespół dostaną zgodę polityczną rządu i kierownictwa PiS, by ten raport opublikować. To będzie rodziło konflikt z Niemcami. Nie wiem, czy obecna linia rządu nie jest nastawiona bardziej na łagodzenie konfliktów niż ich zaognianie. Może nie być tego raportu w tej kadencji – dodał.

Robert Kropiwnicki stwierdził, że gdy patrzymy przez pryzmat krzywd, można mówić o reparacjach. Ocenił, że patrząc w wymiarze prawnym, odzyskanie tych kwot będzie dużo trudniejsze. – Wymaga porozumienia dyplomatycznego, dobrej ofensywy dyplomatycznej – mówił i podkreślił, że tej jego zdaniem nie widać.

– Mam wrażenie, że poseł Mularczyk został sam w tej sprawie ze swoim zespołem – podsumował. Z tym nie zgodził się jego przedmówca.

Zachęcamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzący: Marcin Pośpiech
Goście: Arkadiusz Mularczyk (PiS), Robert Kropiwnicki (PO)
Data emisji: 31.07.2019
Godzina emisji: 17.44

in.//ml

Czytaj także

Raport ws. reparacji od Niemiec. Nawet ponad bilion dolarów strat

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 08:12
- Raport o stratach wojennych w najbliższych dniach przekazany zostanie najważniejszym osobom w państwie. Sądzę, że dość szybko całość raportu pozna także opinia publiczna - powiedział w tygodniku "Sieci" poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zespół ds. reparacji przedstawił główne założenia raportu dot. szkód wyrządzonych Polsce podczas II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 20:16
Raport o szkodach wyrządzonych Polsce przez Niemcy podczas II wojny światowej jest już gotowy, choć możliwe, że zostanie jeszcze poszerzony. - Cały czas eksperci badają różnego rodzaju materiały statystyczne i archiwalne, więc myślę, że może być jeszcze uzupełniony o nowe elementy - mówi przewodniczący sejmowego zespołu ds. reparacji Arkadiusz Mularczyk. Wciąż nie wiadomo, kiedy raport zostanie przedstawiony opinii publicznej, dziś zaprezentowano jedynie elementy, z których się składa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa kanclerz AKK? Ekspert: tego chce Angela Merkel. Trwają zakulisowe gry

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 19:52
- Angela Merkel szykuje Annegret Kramp-Karrenbauer na swoją następczynię. ”AKK” objęła stanowisko ministra obrony, by zdobyć doświadczenie w rządzie federalnym jako potencjalna przyszła kanclerz. Angela Merkel chciała ją wdrożyć w prace rządu – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Piotr Kubiak (Instytut Zachodni).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Heiko Maas w Polsce. Niemieckie Media: Warszawa chce reparacji

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 16:06
Dziennik "Sueddeutsche Zeitung" zapowiada rozpoczynającą się w środę wizytę szefa niemieckiej dyplomacji Heiko Maasa w Warszawie, oceniając, że Polacy doceniają jego poczucie odpowiedzialności za historię. Oczekują jednak czegoś więcej - reparacji
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie kanclerz ”zielonej fali” ? Koalicja CDU/CSU-SPD w Niemczech jest zagrożona? Czy będą wcześniejsze wybory w Niemczech?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 22:00
- Możliwe, że obecna koalicja w Niemczech nie przetrwa do końca kadencji. W SPD toczy się walka o przywództwo w partii, popularne jest tam hasło przejścia do opozycji – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Piotr Kubiak (Instytut Zachodni).
rozwiń zwiń