Piotr Naimski: nie przedłużymy kontraktu gazowego z Rosją, uzyskamy wolność. Potrzebujemy jeszcze trzech lat

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 19:10
– Budujemy gazociąg Baltic Piple z Norwegii przez Danię pod Bałtykiem do Polski. Ta inwestycja jest za półmetkiem. Mamy też rozbudowywany terminal, gazoport w Świnoujściu – zapowiadał minister Piotr Naimski. By uzyskać niezależność od rosyjskiego gazu, konieczna jest jednak kontynuacja dotychczasowych strategii. Jak mówił Piotr Naimski, by osiągnąć zakładane cele, potrzeba jeszcze trzech lat.
Audio
  • Piotr Naimski o strategii energetycznej Polski (Trójka/Puls Trójki)
Sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski
Sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej mówił w Trójce, że ostatnie cztery lata rządów PiS to szansa, możliwość, która wykorzystano w pełni na dokonanie tego, co było niemożliwe od 30 lat. – Uwalniamy się od rosyjskiego monopolu na dostawy rosyjskiego gazu do Polski – mówił Piotr Naimski.

– Długoterminowy kontrakt upływa w 2022 roku i nie będziemy go przedłużali. Uzyskamy wolność – mówił.


CZYTAJ TAKŻE
nord stream free 1200.jpg
EKSPERT OSW: WYROK WS. OPAL-U OTWIERA NOWE MOŻLIWOŚCI WALKI Z NORD STREAMEM 2

Baltic Pipe plus zwiększenie przepustowości terminala

Konieczna jest jednak kontynuacja dotychczasowych strategii.  

– By tę wolność uzyskać, musimy inwestować we własną strategię. Budujemy gazociąg z Norwegii przez Danię pod Bałtykiem do Polski. Ta inwestycja jest za półmetkiem. Jest bardzo dobrze prowadzona – przez Energinet duńskiego operatora na terenie Danii i przez GazSystem pod Bałtykiem i u nas na terenie Polski. Terminy są dotrzymywane, harmonogram w pełni realizowany. W ciągu następnych trzech lat to skończymy – zapowiedział Piotr Naimski.

– Mamy też rozbudowywany terminal, gazoport w Świnoujściu. To też będzie gotowe do 2021 roku – to jest zwiększona przepustowość Świnoujścia – dodał.

”Potrzeba trzech lat”

Gość Trójki mówił, że to wszystko razem sprawi, że od 2022 roku będziemy w Polsce mieli gaz dostarczany z północy – z Kataru, USA, Norwegii, od innych producentów. – Uzyskamy stan, który od dawna jest w innych europejskich krajach. Wkraczamy także w tej dziedzinie w stronę normalności. Potrzebujemy jeszcze trzech lat – dodał.

– To były cztery lata ciężkiej pracy – potrzebujemy kontynuacji.

Baltic Pipe, jak wyjaśniał, to magistrala transportowa dla gazu, zaczynająca się w Norwegii, kończąca się pod Przemyślem w Polsce, także z przedłużeniem na Słowację, na Węgry. – Budujemy połączenie z systemem słowackim. Realizujemy strategię, która jest ważna nie tylko dla Polski, ale także dla innych naszych sąsiadów w środkowej Europie – zaznaczył.

Zmiana strategiczna

Piotr Naimski mówił, że na takie szanse czekano od wielu lat, to strategiczna zmiana tego, z czym mieliśmy do czynienia od 1989 roku do niedawna. – Zajmując się tym problemem od dawna – (dopiero) cztery lata temu znalazłem się w takiej sytuacji, że ze strony rządu było pełne poparcie dla tego projektu, uzyskaliśmy pełne poparcie u partnerów zagranicznych. Od strony technicznej – mamy fundusze, mamy poparcie KE dla tych projektów, mamy współfinansowanie z funduszy europejskich w znacznej mierz – powiedział.

– Realizujemy strategię z własnej decyzji, własnego nadania w interesie polskiego państwa. Mam nadzieję, że będziemy mogli to dokończyć w przewidzianym terminie. Obiecujemy, że skończymy – mówił Piotr Naimski.

Unia neutralna klimatycznie

W 2050 roku Unia Europejska wyznaczyła sobie termin na osiągnięcie neutralności klimatycznej. Minister energii na kongresie w Jasionce powiedział, że to może nas kosztować 500 mld euro, a może 700.

– UE nie postanowiła jeszcze (ostatecznie). Dlatego że premier Mateusz Morawiecki na posiedzeniu RE sprzeciwił się przyjęciu takiego postanowienia ramowego – prosząc o szczegółowe wyliczenia, które będą rozkładały ciężar tej transformacji na poszczególne kraje członkowskie, bo są one w różnej sytuacji. Polska jest w szczególnej sytuacji – gdyby miała się pozbawić możliwości używania węgla, to będą to koszty rzędu przytaczanego przez ministra, dla polskiej gospodarki to nie do przyjęcia nie do przyjęcia dla Polaków – zaznaczył gość Trójki.

– Będziemy negocjowali, szukali rozwiązań – bo zgadzając się z ogólną tendencją, regulacjami w UE, chcemy, żeby nasze własne sposoby realizacji tych strategii były uznawane i uwzględniały specyficzne warunki Polski – dodał Piotr Naimski.

Jak mówił, ważne jest kwestia wypracowania właściwych technologii pochłaniania dwutlenku węgla.

Jak dodał, w Polsce realizujemy transformację energetyczną z powodów własnych – mamy plan polityki energetycznej do 2040 roku. Dziś mamy z węgla około 80 procent energii, na początku lat 90 było to 100 procent. – Przewidujemy, że w perspektywie 20-25 lat będzie to 40-50 procent, około połowy energii z węgla – mówił.

Będą też inne technologie – m.in. energii nuklearnej

Co będzie na przykład z polskim  atomem? – Przewidujemy zbudowanie sektora energetyki nuklearnej, elektrowni atomowych. Chcemy, żeby mniej więcej 20 procent energii w Polsce w 2040-43 roku było ze źródeł atomowych – zaznaczył sekretarz stanu w KRPM.

Jak zaznaczył, Polska chce zbudować sześć reaktorów i mieć z nich 6-9 gigawatów energii.

Będziemy też budowali i wspierali źródła odnawialne. Niektóre zaczynają być pożyteczne i efektywne, w szczególności farmy wiatrowe na morzu – mówił.

Piotr Naimski ocenił też szeroko komentowane ostatnio słowa Lecha Wałęsy o śp. Kornelu Morawieckim. Gość Trójki mówił też, odnosząc się do niedawnych sporów, że komuś zależy chyba byśmy nie dyskutowali o drogach rozwoju Polski, a o innych sprawach. Więcej w programie.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: Puls Trójki
Prowadzący: Mariusz Krzemiński
Goście: Piotr Naimski (sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej)
Data emisji: 8.10.2019
Godzina emisji: 17:45

agkm/ml

Czytaj także

Piotr Naimski: nie chodzi o to, żeby Rosjanie byli zadowoleni, tylko żeby Polska była bezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 09:30
- Całkowite uniezależnienie się od monopolistycznych decyzji rosyjskiego dostawcy jest realne. Jesteśmy na bardzo dobrej drodze, żeby tego dokonać - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert OSW: wyrok ws. OPAL-u otwiera nowe możliwości walki z Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 23:00
Orzeczenie Trybunału stwarza nową rzeczywistość w UE – solidarność energetyczna w praktyce nabiera mocy prawnej, nieuwzględnienie interesów innych państw może ułatwiać walkę z projektami sprzecznymi z tą zasadą  - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Szymon Kardaś, ekspert OSW. Dla Polski i regionu to wspaniała szansa – mówi ekspert. Zwrócił też uwagę na nowe zjawisko: rosyjski gaz wchodzi na europejskie rynki także jako LNG, eksportowany przez Novatek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Naimski o wyroku ws. OPAL-u: obroniliśmy polski interes

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 15:22
 - Jesteśmy pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej i powinniśmy korzystać ze swoich uprawnień. Udało się w tym przypadku obronić polski interes - powiedział o wyroku TSUE ws. gazociągu OPAL Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.
rozwiń zwiń