Sylwester Marciniak z PKW: wszystko zapięte na ostatni guzik, wyniki w poniedziałek lub wtorek

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 18:20
O północy rozpocznie się cisza wyborcza. W niedzielę wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. M.in. o ostatnich przygotowaniach do głosowania mówił w "Pulsie Trójki" sędzia Sylwester Marciniak z PKW.
Audio
  • Sylwester Marciniak z PKW: wyniki wyborów najpóźniej we wtorek (Puls Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Bild/Shutterstock.com

Aby zagłosować w niedzielnych wyborach parlamentarnych, do lokalu wyborczego trzeba przynieść dokument ze zdjęciem. Wyborca dostanie dwie karty do głosowania – jedną w wyborach do Sejmu, drugą do Senatu, na każdej można postawić tylko jeden znak X.

Sędzia Sylwester Marciniak z Państwowej Komisji Wyborczej mówił w "Pulsie Trójki", że gotowych jest 41 okręgowych komisji wyborczych i ponad 28 tyś. komisji obwodowych, w których będzie pracowało 200 tyś. osób.

– Nie ma problemu ze składem i odpowiednią liczbą kandydatów do obwodowych komisji, nawet jest nadmiar – zaznaczył sędzia. – Także system informatyczny był kilkakrotnie sprawdzany – dodał.

Wyniki najpóźniej we wtorek

Oficjalne wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych, jak dodał sędzia Sylwester Marciniak, poznamy w poniedziałek wieczorem, najpóźniej we wtorek.

Do głosowania w wyborach uprawnionych jest 30 111 281 wyborców. Na głosowanie korespondencyjne zdecydowało się 1571 wyborców, a na głosowanie za pomocą pełnomocnika – 17 708.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Średnia wieku kandydatów na posłów to 46 lat. Najmłodszy kandydat ma 21 lat, a najstarszy – 92 lata. 42,1 proc. wszystkich chętnych na mandaty poselskie stanowią kobiety – w Sejmie chce zasiąść 2152 kandydatek.

Więcej na temat przebiegu kampanii w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Mariusz Krzemiński
Gość: Sylwester Marciniak (Państwowa Komisja Wyborcza)
Data emisji: 11.10.2019
Godzina emisji: 17.44

jj/mk

Czytaj także

Plusy i minusy kampanii. Co się udało, co sprawiło trudności?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 18:30
– Tak jak przez cztery lata, możemy mówić – odrobiliśmy zadanie – oceniła pytana o przebieg kampanii posłanka Teresa Wargocka (PiS). – Kampania była bardzo intensywna, bo wyborcy mają dużą potrzebę rozmowy. Chcą rozumieć, co się dzieje, niepokoją ich pogłębiające się podziały – mówiła Joanna Augustynowska (PO).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy cisza wyborcza jest potrzebna? Komentarze polityków w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 10:15
W piątek o północy rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa do zakończenia głosowania – do godz. 21.00 w niedzielę. O tym, czy taka forma "odpoczynku" od kampanii wyborczej jest potrzebna, w radiowej Trójce dyskutowali przedstawiciele głównych sił politycznych w Polsce.
rozwiń zwiń