Zmiany w ruchu drogowym. "Większość kierowców jest na nie gotowa"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 18:56
Sejm znowelizował Prawo o ruchu drogowym, wprowadzając do przepisów tzw. "korytarz życia" i jazdę "na suwak". Nowe przepisy weszły w życie na początku grudnia. To jednak nie jedyne zmiany. O nowych regułach na drogach mówili w Programie 3 Polskiego Radia eksperci: Radosław Kobryś i Romuald Chałas. 
Audio
  • Nowe przepisy ruchu drogowego. Czy zaskoczyły kierowców? (Puls Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Rostislav_Sedlacek

Radosław Kobryś  z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji zauważył, że "korytarz życia" był już wcześniej obecny na polskich drogach, choć nie jako przepis a zwyczaj. – Uczyliśmy się od zachodnich sąsiadów – dodał. Jak ocenił, zdarzały się "czarne owce", ale w większości przypadków Polacy wiedzieli jak mają się zachować w takiej sytuacji. 

Prezes Automobilklubu Polski Romuald Chałas stwierdził, że przepis wprowadzający "korytarz życia" to prawidłowe działanie. – Wiele zależy od kultury kierowcy – przyznał. Jego zdaniem, większość kierowców przygotowała się na wejście nowych przepisów, bo zmiany były wcześniej nagłaśnianie. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jak zatem zgodnie z przepisami zachować się przy tworzeniu "korytarza życia"? Co zmienia wprowadzenie zapisu o jeździe na "suwak"? Jakie mandaty grożą kierowcom, którzy nie zastosują się do nowego prawa? Eksperci dyskutowali też o innych zmianach w ruchu drogowym, m.in. o zapowiedzianych pomyśle wprowadzenia pierwszeństwa pieszych? Czy to ich zdaniem dobry pomysł?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Magdalena Uchaniuk-Gadowska
Goście: Radosław Kobryś (Biuro Ruchu Drogowego KGP), Romuald Chałas (Automobilklub Polski)
Data emisji: 2.1.2020
Godzina emisji: 17.45

fc/gs

Czytaj także

Bezpieczeństwo na drogach. Jak wyeliminować niebezpieczne zachowania?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 18:13
Od Wigilii na polskich drogach doszło do 187 wypadków, w których zginęło 20 osób, a 233 zostały ranne. W tym czasie policja zatrzymała 506 nietrzeźwych kierowców. Do niedzieli trwa policyjna akcja "Bezpieczny weekend - Boże Narodzenie". O bezpieczeństwie na drogach w "Pulsie Trójki" rozmawiali Ewa Odachowska i nadkom. Jarosław Florczak.
rozwiń zwiń