Fogiel: patrzymy w przyszłość, poprzednim kampaniom nie poświęcamy wiele uwagi

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 18:15
– Sondaże są chwilowym odzwierciedleniem opinii publicznej. Nas interesuje, żeby wieczorem w dniu II tury wyborów prezydenckich Andrzej Duda miał poparcie przekraczające 50 proc. – stwierdził w Programie 3 Polskiego Radia wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Gościem "Pulsu Trójki" był również Tadeusz Zwiefka z PO.
Audio
  • Radosław Fogiel i Tadeusz Zwiefka o kampanii prezydenckiej (Puls Trójki)
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Tygodnik "Wprost", powołując się na działaczy Platformy Obywatelskiej, poinformował, że w partii brakuje pieniędzy na kampanię wyborczą Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Jak podaje tygodnik, wynika to z niechęci Grzegorza Schetyny do wicemarszałek Sejmu, która – jak mówią cytowani przez tygodnik politycy  "przestała się go słuchać".

SchetynaG1200.jpg
Schetyna oskarżony o blokowanie kampanii Kidawy-Błońskiej. "W PO każdy na każdego patrzy wilkiem"

Tadeusz Zwiefka stwierdził, że zna te doniesienia i fascynuje go, skąd pochodzą owe informacje.  Żadna szanująca się partia, w tym także partie opozycyjne, a na pewno największa spośród nich, nie może być pozbawiona środków na prowadzenie kampanii i to tak ważnej, jak kampania prezydencka – stwierdził.

Podkreślił także, że finansowanie kampanii będzie odbywać się zarówno ze środków własnych partii, jak i może odbywać się z kredytu, jeśli Platforma Obywatelska uznałaby taki za konieczny. Odniósł się też do informacji o rzekomej niechęci między przewodniczącym partii a kandydatką na prezydenta.

– To się może i zdarza, ale tego się nie mówi oficjalnie, a przynajmniej nie powinno się o tym mówić. To jest budowanie języka, który potęguje wrogie wobec siebie zachowania. Już na pewno nie [powinno się o tym mówić] wśród osób, które są ze sobą od wielu lat i są ze sobą zaprzyjaźnione – podkreślił Tadeusz Zwiefka i przypomniał, że na początku kampanii prezydenckiej w PO ma dojść do zmiany władz.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Radosław Fogiel został zapytany o to, czy Prawo i Sprawiedliwość, przygotowując się do kampanii prezydenckiej, przygląda się poprzedniej kampanii Bronisława Komorowskiego. Podkreślił, że analizowanie poprzednich kampanii jest elementem przygotowań do tej bieżącej.

andrzej duda free shut 1200.jpg
Prof. Wawrzyniec Konarski: rozproszenie kandydatów opozycyjnych korzystne dla Andrzeja Dudy

– Będąc kimś zaangażowanym w kampanię prezydencką, nie można popełniać błędu tych generałów, którzy wiedzą, jak wygrać poprzednią wojnę. Musimy patrzeć w przyszłość, stąd też tak wiele uwagi nie poświęcamy poprzednim kampaniom – zaznaczył.

Zapytany o dobre wyniki sondażowe Andrzeja Dudy stwierdził, że odzwierciedlają one tylko to, co społeczeństwo uważa w danej chwili.

– Sondaże są tylko chwilowym odzwierciedleniem opinii publicznej. Nas interesuje jedna rzecz i do tego zmierzamy, żeby wieczorem w dniu II tury wyborów prezydenckich Andrzej Duda miał poparcie większe niż 50 proc. głosujących – powiedział polityk.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Radosław Fogiel (wicerzecznik PiS), Tadeusz Zwiefka (PO)
Data emisji: 13.01.2020
Godzina emisji: 17.45

jmo/mk

Czytaj także

Hołownia poparł decyzję prezydenta ws. obchodów w Izraelu. "Nie mógłby skontrować kłamstw"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 07:00
Szymon Hołownia poparł w sobotę decyzję Andrzeja Dudy w sprawie niejechania do Izraela na obchody 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. - Głos będzie tam zabierał prezydent Putin i być może będzie przedstawiał swoją zakłamaną wizję historii, a polski prezydent nie mógłby tego skontrować - mówił kandydat na prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Wawrzyniec Konarski: rozproszenie kandydatów opozycyjnych korzystne dla Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 16:44
- Patrząc na spekulacje sondażowe przewaga Andrzeja Dudy jest na tyle duża, że ma on ogromne szanse na reelekcję - ocenił prof. Wawrzyniec Konarski, politolog z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. - Jednak nie zanosi się na zwycięstwo któregoś z kandydatów w I turze wyborów - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmiszek o Biedroniu: Polacy lubią szczerych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 08:44
- 19 stycznia w Słupsku odbędzie się konwencja, na której trzy partie oficjalnie obwieszczą "urbi et orbi", że Robert Biedroń będzie kandydatem postępowych europejskich sił w Polsce na urząd prezydenta - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Śmiszek, poseł Wiosny. 
rozwiń zwiń