Ryszard Czarnecki o rezolucji PE ws. praworządności: ona nie ma znaczenia

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 17:44
– Rezolucja Parlamentu Europejskiego ws. praworządności nie ma żadnego formalnego wpływu – mówił w Programie Trzecim Polskiego Radia Ryszard Czarnecki, europoseł PiS. Do przyjętego dokumentu odniósł się również Bogusław Liberadzki, europoseł Koalicji Europejskiej.
Audio
  • Ryszard Czarnecki i Bogusław Liberadzki o rezolucji PE (Puls Trójki)
Parlament Europejski w Strasburgu
Parlament Europejski w StrasburguFoto: PAP/EPA/PATRICK SEEGER

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech, w której stwierdza, że sytuacja w obu państwach się pogarsza, dlatego Komisja Europejska i Rada UE powinny wykorzystać dostępne narzędzia, by wyeliminować ryzyko naruszania wartości unijnych.

strasburg pe 1200 pap.jpg
"Nie służy polskiej racji stanu". PiS krytycznie o rezolucji PE

Tę sprawę komentowali w Programie 3 Polskiego Radia Ryszard Czarnecki, europoseł PiS, oraz Bogusław Liberadzki, europoseł Koalicji Europejskiej. – Debata nad Polską nie jest dobrym rozwiązaniem. Jest to jednak kwestia przyczyn i skutków. To nie jest nieprzyjazny gest wobec Polaków, ale raczej wobec polskiego rządu – przekonywał Liberadzki. 

"Rezolucja nie jest wiążąca"

Ryszard Czarnecki stwierdził natomiast, że wspomniana rezolucja nie ma dużego znaczenia. – Nie ma ona żadnego formalnego wpływu. Nie jest wiążąca – uzasadnił.

Polityk przypomniał, że unijny Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu stwierdził, że jest rzeczą niedopuszczalną, aby poprzez tak subiektywne kryteria jak praworządność wyrządzać krzywdę poszczególnym krajom. 

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Magdalena Uchaniuk-Gadowska
Goście: Ryszard Czarnecki (europoseł PiS), Bogusław Liberadzki (europoseł Koalicji Europejskiej)
Data emisji: 16.01.2020
Godzina emisji: 17.45

kad/mk

Czytaj także

Rezolucja przeciwko Polsce. Kto z europosłów głosował "za"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 17:12
Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech, w której stwierdza, że sytuacja w obu państwach się pogarsza. Publikujemy listę polskich europosłów, którzy poparli treść dokumentu.
rozwiń zwiń