"Promujemy tryb zdalny". Minister cyfryzacji zachęca pracodawców do umożliwiania pracy przez internet

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 19:05
– Warto ograniczyć liczbę spotkań, które nie muszą odbywać się w trybie bezpośrednim. Promujemy zdalny tryb pracy – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Audio
  • Minister cyfryzacji o zaleceniach w związku z koronawirusem (Puls Trójki)
Minister cyfryzacji Marek Zagórski
Minister cyfryzacji Marek ZagórskiFoto: PAP/Leszek Szymański

Rządowy zespół zarządzania kryzysowego, w celu ograniczenia zakażeń koronawirusem, podjął decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych, w tym szkół wyższych na dwa tygodnie. Ograniczane jest również działania wszystkich instytucji kulturalno-rozrywkowych. Zamknięte będą m.in. kina, teatry, muzea i domy kultury.

Rząd w specjalnej specustawie przedstawił również wytyczne dla pracowników i pracodawców. Przewiduje ona możliwość wprowadzenia zdalnej pracy w czasie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego oraz wypłatę zasiłków za czas zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Minister cyfryzacji podkreślił w związku z tym, że należy ograniczyć do minimum wszystkie aktywności w skupiskach ludzi, w tym też te służbowe.  Promujemy tryb zdalny. Wiele rzeczy można załatwić przez internet  zauważył Marek Zagórski.

Czytaj więcej
szkoła EN_01371778_0064 1200.jpg
Żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie w całym kraju zamknięte na dwa tygodnie

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Cztery nowe przypadki koronawirusa. W Polsce zakażonych jest już 31 osób

Gość radiowej Trójki przypomniał jednak, że możliwość pracy zdalnej jest indywidualną decyzją każdego pracodawcy.  Chcemy jednak pomóc firmom ten tryb pracy zrealizować. Niedługo będzie dostępny specjalny poradnik, który będzie pokazywał, z jakich narzędzi korzystać i jak to zrealizować  mówił minister.

Sprawy urzędowe

Ograniczenia w funkcjonowaniu miejsc publicznych dotkną również organów administracji, takich jak chociażby urzędy. Szef resortu cyfryzacji zaznaczył jednak, że prawie wszystkie formalne sprawy można załatwić przez internet.

 Trzeba założyć profil zaufany, co też można zrobić zdalnie. Dzięki temu możemy wysłać pismo do urzędu w każdej sprawie  powiedział Minister cyfryzacji.

Do tej pory w Polsce potwierdzono 31 przypadków zarażenia koronawirusem. O pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego wirusem SARS-CoV-2 resort zdrowia poinformował 4 marca. Osoby, u których wykryto tę chorobę, przebywają m.in. w szpitalach w Zielonej Górze, we Wrocławiu, w Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Lublinie i Warszawie.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Marek Zagórski (minister cyfryzacji)
Data emisji: 11.03.2020
Godzina emisji: 17.45

jp/mk

Czytaj także

Żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie w całym kraju zamknięte na dwa tygodnie

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 10:45
- Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych, a także szkół wyższych na 2 tygodnie - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Decyzja zapadła na spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zawieszenie zajęć na uczelniach. Rzecznik UW: mamy kilka scenariuszy działań

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 17:47
Rządowy zespół zarządzania kryzysowego, w celu ograniczenia zarażeń koronawirusem, podjął decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych, w tym szkół wyższych na 2 tygodnie. O tym, jak ta decyzja wpłynie na funkcjonowanie Uniwersytetu Warszawskiego rozmawialiśmy z Anną Korzewską-Józefowicz, rzecznik uczelni.
rozwiń zwiń