X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Finansowa rewolucja w partiach

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 18:52
Agnieszka Pomaska (PO): Ustawa o fundacjach partyjnych zrównuje szanse wszystkich partii w Polsce. Popiera ją także opozycja, tylko PiS odmówiło pracy nad założeniami tej ustawy.
Audio
Agnieszka Pomaska
Agnieszka Pomaska Foto: fot. pomaska.pl

Projekt ustawy o fundacjach politycznych przygotowany przez PO czeka w Sejmie na rozpatrzenie.

- W obecnej ustawie o finansowaniu partii mamy zapis o tak zwanym funduszu eksperckim, z którego pieniądze mają być przeznaczane na ekspertyzy i doradztwo partyjne. Niestety fundusze nie mają osobowości prawnej, wszystkie pieniądze muszą przechodzić przez konto partii, a to bardzo utrudnia wydawanie środków i współpracę z podobnymi organizacjami w Europie - powiedziała Agnieszka Pomaska (PO) tłumacząc, dlaczego taka ustawa jest potrzebna.

Zdaniem posłanki Polska powinna wzorować się na przykładzie i doświadczeniu innych krajów europejskich, w których takie instytucje, wspomagające działalność partyjną, istnieją.

Projekt ustawy popierają ją PSL, PJN i SLD. Prawo i Sprawiedliwość odmówiło współpracy nad projektem.

- Nie podobają nam się rozwiązania, które są ujęte w tej ustawie. Obecnie nie są nawet w całości wykorzystywane środki przeznaczone na fundusz ekspercki, który stanowi 15 procent budżetu partii, a fundacje miałyby otrzymać 25 procent - powiedział Jan Dziedziczak (PiS).

Pomaska zdecydowanie zaprzeczyła, by ideą tej ustawy było odebranie opozycji możliwości kontaktowania się z opinią publiczną. – Wręcz przeciwnie, ta ustawa zrównuje szanse wszystkich partii w Polsce, dlatego, że chcemy m.in. zakazać płatnej kampanii telewizyjnej, na które stać tylko duże partie - podkreśliła. Posłanka dodała, że nie tylko partia koalicyjna popiera te rozwiązania, ale i opozycja, wszyscy z wyjątkiem PiS.

Tłumacząc, dlaczego jego partia nie chciała pracować nad zapisami ustawy, Dziedziczak stwierdził, że dla PO byłoby korzystne, gdyby inne partię opozycyjne, np. Prawo i Sprawiedliwość nie mogły się kontaktować ze społeczeństwem. – Każdy rozsądnie obserwujący polską scenę polityczną wie, że w niektórych dużych stacjach komercyjnych, niekiedy zdarza się to również w mediach publicznych, jest promowana koalicja rządowa – powiedział.

Zapytany o raport Fundacji Batorego sporządzony po wyborach samorządowych, z którego nie wynika, by Platforma była częściej pokazywana niż PiS, Jan Dziedziczak wyjaśnił, że jego partia jest zazwyczaj przedstawiana w negatywnym kontekście.


- Zachęcam PiS do przeczytania tej ustawy i przekazania nam konstruktywnych wniosków, co do zmian w tej ustawie, jak powiedziałam, jesteśmy bardzo otwarci – podsumowała Pomaska.

Dlaczego Platforma Obywatelska prosi organizacje pozarządowe o współpracę w pracach nad ustawą? Czy istnieje zagrożenie, że fundacje będą w sposób ukryty przekazywały pieniądze z powrotem do partii i kiedy ustawa ma szanse wejść w życie?

 

Aby wysłuchać całej rozmowy "Finansowa rewolucja w partiach", wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45. Zapraszamy.

 

(asz)

Czytaj także

PO, PiS i PSL dostaną dodatkowe 9 mln

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2010 06:10
W przyszłym roku Platforma Obywatelska dostanie ponad 3 mln zł więcej, Prawo i Sprawiedliwość prawie 3 mln, a Polskie Stronnictwo Ludowe milion 200 tys.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kampanijne pienądze

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2010 08:00
Wybory samorządowe 21 listopada. Trwa walka o wyborców. Walka na ulotki, banery i plakaty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwa razy mniej pieniędzy dla partii

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 08:58
Projekt ścięcia wydatków na partie to nie „tani populizm” - przekonywał w "Salonie Politycznym Trójki" Sławomir Nitras. – Wszyscy oszczędzamy - podkreślał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PO: partie nie dostaną nic od państwa

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2010 11:55
Platforma Obywatelska chce zupełnie zawiesić finansowanie partii politycznych z pieniędzy podatników w latach 2012 i 2013.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak finansować budżety partii?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2010 13:57
Profesor Jarosław Szymanek z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że system finansowania partii można udoskonalić.
rozwiń zwiń