Jak państwo gospodaruje naszymi pieniędzmi?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 20:00
Przeciętnie Polak w ubiegłym roku oddał do publicznej kasy prawie 16 tysięcy złotych. Najwięcej łożymy na państwo podczas... codziennych zakupów, w formie podatków nałożonych na konsumpcję i produkcję.
Audio
  • Jak państwo gospodaruje naszymi pieniędzmi? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Metaphox/flickr.com/CC 2.0

Według Adama Szejnfelda z PO dochody z podatku VAT i akcyzy spadają, bo mamy do czynienia ze spowolnieniem gospodarczym w naszym kraju w wyniku kryzysu w Europie. To odbija się, z jednej strony, na spadku dochodów państwa, z drugiej, na spadku dochodów obywateli i przedsiębiorców. - Jednak, oczywiście, ma na to wpływ także szara strefa. Ona ma wiele przyczyn. To trudności związane w biurokracją, unikanie nadmiernych - według podatników - obciążeń, ale także duża sfera nieuczciwości - mówi gość Kuby Strzyczkowskiego.

Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>
Poseł tłumaczy, że Polska musi podnosić podatki na alkohol i tytoń ze względu na zalecenia Unii Europejskiej. - Pamiętajmy, że jeśli państwo chce wydawać pieniądze na służbę zdrowia, na oświatę,  naukę czy armię skądś musi brać pieniądze. Lepiej gdy bierze z podwyżki akcyzy na wódkę niż z podatku na chleb - mówi Adam Szejnfeld.
Piotr Kuczyński z Domu Inwestycyjnego Xelion mówi, że wpływy do budżetu spadają, bo mieliśmy stagnację gospodarczą. - Mówię mieliśmy, bo najwyraźniej z niej wychodzimy i z niej wyjdziemy, jeśli polityka nam nie zaszkodzi za bardzo. Wzrost PKB był minimalny, ludzie przestali  wydawać, jak wydawali przedtem. W związku z tym wpływy z VAT były mniejsze i stąd przychody były mniejsze - mówi gość audycji "Za, a nawet przeciw".
Jego zdaniem gdy tylko poprawi się sytuacja gospodarcza i zacznie spadać bezrobocie, to wtedy zaczniemy więcej wydawać, będą większe przychody. Wtedy także polscy przedsiębiorcy zaczną się bardziej rozwijać. - Koło zamachowe zacznie się kręcić - mówi Piotr Kuczyński.

W audycji z udziałem słuchaczy wzięli udział także: dr Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha), Jeremi Mordasewicz (Konfedercja "Lewiatan"), Krzysztof Kolany (główny analityk portalu bankier.pl), Adam Abramowicz (poseł PiS).

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe.

Poniżej prezentujemy wyniki sondy, która w trakcie audycji przeprowadzona została wśród internautów.

(mp)

 


Czytaj także

Czarna lista podatników sprawi, że podatki będą niższe?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 22:00
- Gdyby wszyscy płacili podatki, to mogłyby być one niższe. Jeśli część osób się od nich uchyla, to ci pozostali muszą płacić wyższe. Lepsza kontrola nad ściągalnością podatków daje pole do ich obniżenia - mówi Marcin Święcicki, poseł PO, członek sejmowej Komisja Finansów Publicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcyza i zakaz dla elektronicznych papierosów?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 17:00
Ekonomiści uważają, że w 2023 roku na świecie e-papierosy mogą przynieść więcej zysków niż tradycyjny tytoń. Tymczasem w Polsce pojawiły się postulaty, by objąć papierosy elektroniczne akcyzą i zabronić ich używania w miejscach publicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomysły Ministerstwa Finansów przysłużą się podatnikom?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 19:50
Minister Finansów Mateusz Szczurek zaproponował pakiet podatkowy. Ma on poprawić ściąganie podatków. Będzie rejestr nieuczciwych podatników, będzie różnicowanie karnych odsetek dla płacących CIT, będzie loteria paragonowa z nagrodami!
rozwiń zwiń