Czy Polacy nadużywają prawa do zwolnień lekarskich?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 15:00
Przeciętny Polak przebywa rocznie na zwolnieniu lekarskim około trzydziestu kilku dni. Jest to jeden z powodów, dla których nasz kraj jest na szarym końcu rankingów dotyczących wydajności pracy. Czy przyczyniamy się do tego, korzystając bez uzasadnienia ze zwolnień lekarskich? Jak często chorujemy "na zawołanie"?
Audio
  • Czy Polacy nadużywają prawa do zwolnień lekarskich? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Czy Polacy nadużywają zwolnień lekarskich?
Czy Polacy nadużywają zwolnień lekarskich?Foto: Glow Images/East News

Dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wskazują, że funkcjonariusze służb mundurowych są coraz zdrowsi. Liczba funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniach lekarskich zmniejszyła się ostatnio o mniej więcej 30 procent. Czy mamy do czynienia z cudem uzdrowień? Niekoniecznie. Powodem zmian w statystykach jest fakt, że rząd zmniejszył uposażenia mundurowych za czas choroby ze 100 do 80 procent pensji.

Józef Partyka, wiceprzewodniczący NSZZ Policjantów, uważa, że wprowadzone zmiany są dla policjantów krzywdzące. - Przy konstruowaniu ustawy mówiłem o tym, że funkcjonariusze będą chodzili do pracy w stanie chorobowym, a nikt z nas nie wyobraża sobie chyba funkcjonariusza, który musi użyć środków przymusu bezpośredniego, z bronią włącznie, zakatarzonego albo z gorączką - argumentuje Partyka.

Szacuje się, że co dziesiąte zwolnienie lekarskie jest w Polsce wystawiane bezpodstawnie lub błędnie. Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS, przyznaje w audycji, że urzędnicy wykrywają podczas kontroli różnego rodzaju nieprawidłowości związane z wystawianiem L-4. Zauważa, że "są sytuacje, kiedy lekarz wypisuje zwolnienie długoterminowe, a okazuje się, że pacjent dużo wcześniej doszedł do zdrowia". - Są też tak zwane lewe zwolnienia, ale wydaje mi się, że jest coraz mniejsze przyzwolenie społeczne na tego typu sytuacje. Także dzięki mediom, które dość często o tym mówią, i dyskusjom, które przewijają się przez naszą sferę publiczną - mówi gość Kuby Strzyczkowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania audycji z udziałem słuchaczy, w której wypowiedzieli się również: Jeremi Mordasewicz (Konfederacja "Lewiatan"), Cezary Kaźmierczak (prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców), Monika Gładoch (Pracodawcy RP), Janusz Bolanowski (Instytut Sobieskiego), komandor Janusz Walczak (dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON).

(iwo/fbi)

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.

Poniżej prezentujemy wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Przewodniczący Komisji Spraw Wewnętrznych: służby mundurowe nadużywają zwolnień

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 19:15
Marek Wójcik, przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych, uważa, że zasady dotyczące zasiłków chorobowych służb mundurowych i innych grup zawodowych powinny być podobne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy klauzulę sumienia można pogodzić z prawami pacjenta?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 23:30
Według komisji bioetyki Polskiej Akademii Nauk, kiedy lekarz powołuje się na klauzulę sumienia i odmawia zabiegu lub sposobu leczenia, powinien interweniować dyrektor szpitala i wyznaczyć innego lekarza. Polski Episkopat podkreśla tymczasem, że pracownicy służby zdrowia mają prawo do stosowania klauzuli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skandal w dolnośląskiej służbie zdrowia. NFZ płacił za fikcyjne usługi

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 12:32
Przynajmniej przez ostatnich kilka lat dolnośląski NFZ płacił lekarzom za badania i leczenia, których nigdy nie było.
rozwiń zwiń