Emigracja zarobkowa. Marzenie Polaka?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 15:24
Co piąty aktywny lub potencjalny uczestnik polskiego rynku pracy rozważa wyjazd w celu zarobkowym. Aż 75 proc. osób mających takie plany to osoby poniżej 35. roku życia.
Audio
  • Emigracja zarobkowa. Marzenie Polaka? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Najpopularniejsze deklarowane przez Polaków kierunki emigracji to Niemcy, Wielka Brytania i Holandia
Najpopularniejsze deklarowane przez Polaków kierunki emigracji to Niemcy, Wielka Brytania i HolandiaFoto: Glow Images/East News

Krzysztof Inglot z Work Service stwierdza, że tendencja dotycząca gotowości do migracji rośnie. - Są regiony, które szczególnie przodują, jeśli chodzi o emigrację. Mam tu na myśli ścianę wschodnią i Małopolskę. (…) To pokazuje, że tam, gdzie nie dajemy ludziom alternatywy życiowej, gdzie nie dajemy im możliwości zarobienia pieniędzy, tak naprawdę przymuszamy ich do emigracji - mówi.

Grzegorz Baczewski z "Lewiatan" zauważa, że wyniki badań nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością. - Deklaratywnie jesteśmy najbardziej mobilnym narodem w Europie, ale jeżeli popatrzymy na faktyczną mobilność, to zobaczymy, że jest ona znacznie niższa od deklarowanej - tłumaczy.

Jak znaczna może być skala emigracji? Kiedy wyjazdy zarobkowe są zjawiskiem korzystnym? Jakie są doświadczenia naszych słuchaczy, którzy wyjechali lub planują wyjazd z kraju? Te i inne pytania zadawał podczas audycji Kuba Strzyczkowski.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Grzegorz Baczewski (dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy Konfederacji "Lewiatan"), Krzysztof Inglot (rzecznik prasowy Work Service), Kazimierz Sedlak (założyciel firmy doradztwa personalnego Sedlak & Sedlak), prof. Jolanta Itrich-Drabarek (Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego), Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców), prof. Elżbieta Mączyńska (prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego)
Data emisji: 30.04.2015
Godzina emisji: 12.05

iwo/fbi

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Spór o rozliczanie PIT przez internet

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2015 14:00
W prasie pojawiły się radosne tytuły: "Urzędnik wyliczy twój podatek", "Podatnicy mogą powierzyć rozliczenie PIT urzędowi skarbowemu". Ale obraz nie jest tak różowy!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niskie emerytury. Czy Polacy zaczną "uciekać" na renty?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 16:30
W Kancelarii Prezydenta powstał raport dotyczący przyszłych emerytur. Okazuje się, że po 37 latach opłacania składek osoba, która właśnie rozpoczyna pracę, będzie odbierać na emeryturze jedną piątą ostatnich poborów!
rozwiń zwiń