X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jaki bat na oszustów podatkowych będzie skuteczny: kara czy ściganie?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2016 20:23
- Jak pokazują statystyki sądów, problem jest w wykrywaniu, ściganiu i łapaniu przestępców podatkowych, nie zaś w karaniu - uważa doradca podatkowy Radosław Piekarz. Inni są zdania, że podniesienie sankcji pomoże w zmniejszeniu przestępstw tego typu.
Audio
  • Czy ostre kary pomogą w walce z oszustami podatkowymi? (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
Rośnie liczba i wartość wykrytych fikcyjnych faktur. Rząd przyjął projekt zmian w kodeksie karnym, wprowadzający kary od 5 do 25 lat więzienia za wyłudzenia VAT na wielka skalę
Rośnie liczba i wartość wykrytych fikcyjnych faktur. Rząd przyjął projekt zmian w kodeksie karnym, wprowadzający kary od 5 do 25 lat więzienia za wyłudzenia VAT na wielka skalęFoto: Pixabay/jarmoluk

Skala przestępstw na tle podatkowym jest ogromna. Rząd przyjął nowelizację ustawy, która za sprawą surowych kar ma odstraszyć potencjalnych oszustów. - Jak widzimy na podstawie danych pochodzących z Ministerstwa Finansów, jak i Najwyższej Izby Kontroli, luka w VAT, czyli różnica między tym, co wpływa, a co wpływać powinno do budżetu, sięga kilkudziesięciu miliardów złotych, więc są to gigantyczne kwoty. Z tego właśnie powodu sądy orzekające w tych sprawach muszą mieć bardzo szeroki wachlarz kar, bo wyłudzenie pomiędzy pięć a 500 milionów złotych jest stukrotne, a kary muszą być adekwatne do skali przestępczego procederu - podkreśla rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości.

W programie mówimy o tym, czy wysoka sankcja odstraszy organizatorów tzw. karuzeli podatkowych, wyjaśniam,y dlaczego warto wprowadzić nowe prawo możliwie szybko w życie i jak można wyeliminować proceder oszustwa ze "słupem" w roli głównej. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Sebastian Kaleta (rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości), Radosław Piekarz (doradca podatkowy, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego), mecenas Łukasz Koc (Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych SPCG), Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha)
Data emisji: 15.09.2016
Godzina emisji: 12.08

sm/fbi

Wyniki sondy, przeprowadzonej w czasie audycji:Czytaj także

Co z odpowiedzialnością majątkową urzędników?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 13:45
45 tysięcy złotych - tyle ma zapłacić urzędnik starostwa w Ostródzie za podjęcie decyzji niezgodnej z prawem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zasady pracy komorników należy zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 14:40
O nadużyciach komorniczych słyszymy bardzo często. Czyżby niedługo coś miało się zmienić w zasadach pracy komorników?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na co choruje władza sądownicza i jak jej pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 21:01
- Władza sądownicza jako organ, który ma dążyć do poznania prawdy i wydania sprawiedliwego wyroku niestety nie sprawdza się obecnie. Potrzebna jest gruntowna i duża przebudowa - uważa Jerzy Pietrzyk, prezes Stowarzyszenia Stop Bezprawiu. Takiego zdania nie podziela wiele osób.
rozwiń zwiń