Dostęp do ginekologa dla nieletnich. "Mamy z tym problem"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 19:26
- Dostęp kobiet niepełnoletnich do ginekologa to pomysł dobry i sprawdzony w innych państwach, a wynikający z tego, że doświadczamy zjawiska zwanego przyspieszeniem rozwoju - podkreśla lekarz seksuolog, Aleksandra Robacha. Przeciwnicy są zdania, że w ten sposób dojdzie do swobodnego dostępu do antykoncepcji i przyzwolenia na współżycie wśród nieletnich.
Audio
  • Czy nieletni powinni mieć swobodny dostęp do ginekologa? (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/DarkoStojanovic

Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił ministra zdrowia o rozważenie możliwości zezwolenia na dostęp do świadczeń ginekologicznych dla małoletnich. Choć osoby powyżej piętnastego roku życia zgodnie z prawem mogą współżyć, to nie mają dostępu do odpowiedniego lekarza bez zgody rodziców.

- Z tym problemem wystąpiliśmy do Rzecznika Praw Dziecka, który stwierdził, że realia życia społecznego nie zawsze przystają do realiów prawnych, jakie obecnie obowiązują i styl funkcjonowania części młodzieży mógłby wymagać zmian. Pytaliśmy też konsultanta krajowego w dziedzinie ginekologii, prof. Stanisława Radowickiego, jak on zapatruje się na tę sprawę i - jak stwierdził - dostrzega potrzebę samodzielnych wizyt nastolatek w wieku 14 lat w towarzystwie położnych, więc nawet same organa mają podzielone zdania, co świadczy o tym, że pewien problem jednak występuje - komentuje Ewa Osińska z biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Czy swobodny dostęp do ginekologa dla nastolatków ograniczy prawa rodzicielskie? Jakie są argumenty zwolenników i przeciwników nowego pomysłu Rzecznika Praw Obywatelskich? Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji z udziałem słuchaczy.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Ewa Osińska (biuro Rzecznika Praw Obywatelskich), dr Anita Kucharska-Dziedzic (stowarzyszenie BABA), Bolesław Piecha (europoseł Prawa i Sprawiedliwości, lekarz ginekolog), Błażej Kmieciak (Instytut "Ordo Iuris"), Aleksandra Robacha (seksuolog, psychiatra), dr Medard Lech (ginekolog)
Data emisji: 20.09.2016
Godzina emisji: 12.08

sm/mp

Oto wyniki sondy, przeprowadzonej w czasie audycji:


Czytaj także

Naprotechnologia zamiast in vitro. Słusznie?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 14:30
We wrześniu ma ruszyć Narodowy Program Prokreacyjny. In vitro ma zastąpić naprotechnologia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawda o reklamie leków. "Ta branża ma zarabiać"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 17:00
- Walka z reklamami leków czasami przypomina zabawę w kotka i myszkę, dlatego gdyby oprócz wycofania reklamy była kara, to byłoby to bardziej dotkliwe i odstraszało od tych niepokojących praktyk - uważa Paweł Trzciński, rzecznik Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Nie wszyscy jednak zgadzają się z takim stanowiskiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marihuana medyczna w oparach absurdu. To droga do legalizacji narkotyków?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 20:51
- Wydaje mi się, że wokół marihuany narosło wiele niepotrzebnych mitów. Kontakt medyczny z tą rośliną odnotowano w Chinach ponad dwa tysiące lat przed naszą erą - podkreśla profesor Jerzy Vetulani, neurobiolog. Jakie argumenty mają przeciwnicy wykorzystania marihuany do celów medycznych?
rozwiń zwiń