X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dostęp do ginekologa dla nieletnich. "Mamy z tym problem"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 19:26
- Dostęp kobiet niepełnoletnich do ginekologa to pomysł dobry i sprawdzony w innych państwach, a wynikający z tego, że doświadczamy zjawiska zwanego przyspieszeniem rozwoju - podkreśla lekarz seksuolog, Aleksandra Robacha. Przeciwnicy są zdania, że w ten sposób dojdzie do swobodnego dostępu do antykoncepcji i przyzwolenia na współżycie wśród nieletnich.
Audio
  • Czy nieletni powinni mieć swobodny dostęp do ginekologa? (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/DarkoStojanovic

Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił ministra zdrowia o rozważenie możliwości zezwolenia na dostęp do świadczeń ginekologicznych dla małoletnich. Choć osoby powyżej piętnastego roku życia zgodnie z prawem mogą współżyć, to nie mają dostępu do odpowiedniego lekarza bez zgody rodziców.

- Z tym problemem wystąpiliśmy do Rzecznika Praw Dziecka, który stwierdził, że realia życia społecznego nie zawsze przystają do realiów prawnych, jakie obecnie obowiązują i styl funkcjonowania części młodzieży mógłby wymagać zmian. Pytaliśmy też konsultanta krajowego w dziedzinie ginekologii, prof. Stanisława Radowickiego, jak on zapatruje się na tę sprawę i - jak stwierdził - dostrzega potrzebę samodzielnych wizyt nastolatek w wieku 14 lat w towarzystwie położnych, więc nawet same organa mają podzielone zdania, co świadczy o tym, że pewien problem jednak występuje - komentuje Ewa Osińska z biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Czy swobodny dostęp do ginekologa dla nastolatków ograniczy prawa rodzicielskie? Jakie są argumenty zwolenników i przeciwników nowego pomysłu Rzecznika Praw Obywatelskich? Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji z udziałem słuchaczy.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Ewa Osińska (biuro Rzecznika Praw Obywatelskich), dr Anita Kucharska-Dziedzic (stowarzyszenie BABA), Bolesław Piecha (europoseł Prawa i Sprawiedliwości, lekarz ginekolog), Błażej Kmieciak (Instytut "Ordo Iuris"), Aleksandra Robacha (seksuolog, psychiatra), dr Medard Lech (ginekolog)
Data emisji: 20.09.2016
Godzina emisji: 12.08

sm/mp

Oto wyniki sondy, przeprowadzonej w czasie audycji:


Czytaj także

Naprotechnologia zamiast in vitro. Słusznie?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 14:30
We wrześniu ma ruszyć Narodowy Program Prokreacyjny. In vitro ma zastąpić naprotechnologia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawda o reklamie leków. "Ta branża ma zarabiać"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 17:00
- Walka z reklamami leków czasami przypomina zabawę w kotka i myszkę, dlatego gdyby oprócz wycofania reklamy była kara, to byłoby to bardziej dotkliwe i odstraszało od tych niepokojących praktyk - uważa Paweł Trzciński, rzecznik Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Nie wszyscy jednak zgadzają się z takim stanowiskiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marihuana medyczna w oparach absurdu. To droga do legalizacji narkotyków?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 20:51
- Wydaje mi się, że wokół marihuany narosło wiele niepotrzebnych mitów. Kontakt medyczny z tą rośliną odnotowano w Chinach ponad dwa tysiące lat przed naszą erą - podkreśla profesor Jerzy Vetulani, neurobiolog. Jakie argumenty mają przeciwnicy wykorzystania marihuany do celów medycznych?
rozwiń zwiń