X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szara strefa tytoniowa i alkoholowa. Miliardowe straty dla budżetu

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 14:55
Tytoniowa i alkoholowa szara strefa ma się w Polsce bardzo dobrze. Dlaczego pod tym względem jesteśmy wyjątkowi? Jakie działania mogłyby poprawić sytuację?
Audio
  • Szara strefa tytoniowa i alkoholowa. Miliardowe straty dla budżetu (Za, a nawet przeciw)
W ubiegłym roku Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) zlikwidowało 26 nielegalnych fabryk papierosów
W ubiegłym roku Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) zlikwidowało 26 nielegalnych fabryk papierosówFoto: cbsp.policja.pl

"Rzeczpospolita" podaje, że w 2016 roku policja rozbiła trzy razy więcej nielegalnych fabryk produkujących papierosy niż rok wcześniej. Według szacunków nielegalny obrót papierosami generuje dla budżetu 5 mld zł strat rocznie. Z kolei według ostatniego raportu OECD Polska jest w światowej czołówce handlu alkoholem w szarej strefie - obok Łotwy, Meksyku, Indii.

Jak mówi Iga Wasilewicz, rzecznik prasowy Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego, rocznie w związku z działalnością alkoholowej szarej strefy budżet państwa traci ok. 3 mld zł. - Mamy trzy główne problemy: wysokie opodatkowanie, brak koordynacji działań służb w sprawie ścigania i niskie kary za nielegalny handel alkoholem oraz tzw. przyzwolenie społeczne na zakup takiego alkoholu - dodaje rozmówczyni Kuby Strzyczkowskiego.

- Mogę zgodzić się ze stwierdzeniem, że szara strefa tytoniowa ma się dobrze i rozwija się - mówi płk Arkadiusz Olejnik z Zarządu Operacyjno-Śledczego Komedy Głównej Straży Granicznej i podkreśla, że grupy, które mają pewne i wysokie źródła zysku, są bardzo dobrze zorganizowane, potrafią wykorzystywać luki prawne w systemie, posiadają zaplecze finansowe.

Czy jest szansa na zlikwidowanie szarej strefy? Czy działalność służb jest w tym obszarze skuteczna? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której wypowiedzieli się m.in. przedstawiciele branż alkoholowej i tytoniowej oraz słuchacze Trójki.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Iga Wasilewicz (Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy), płk Arkadiusz Olejnik (Zarząd Operacyjno-Śledczy Komedy Głównej Straży Granicznej), Magdalena Włodarczyk (Krajowe Stowarzyszenie Przemysłu Tytoniowego), Zbigniew Żurek (wiceprezes BCC), Krzysztof Maurer (producent regionalnych wyrobów alkoholowych, Stowarzyszenie Łącka Droga Owocowa), dr hab. Bogusław Półtorak (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu)
Data emisji: 15.02.2017
Godzina emisji: 12.08

mk/fbi

Oto wyniki sondy, przeprowadzonej w czasie audycji:

Czytaj także

Produkowali i sprzedawali nielegalny alkohol. Gang rozbity

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 08:55
Sześcioro członków szajki zajmującej się wprowadzaniem do obrotu nielegalnego alkoholu i papierosów zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji i Straży Granicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

CBŚP rozbiła sieć nielegalnych fabryk papierosów. Wpadł gangster z "pruszkowa"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 07:56
5 milionów papierosów i 7 ton tytoniu wpadło w ręce policjantów podczas likwidacji fabryki papierosów i dwóch krajalni w województwach wielkopolskim i pomorskim. zatrzymanych zostało 16 osób, w tym Waldemar M. - powiązany z grupą pruszkowską, u którego wcześniej ukrywał się "Słowik" - przywódca tego gangu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemytnicy próbują wwozić papierosy w wagonach z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 11:22
Grupy przestępcze sprawdzają, czy uda się do Polski przemycać z Białorusi duże transporty papierosów szlakiem kolejowym. W Sokółce (Podlaskie) celnicy odkryli 138 tys. paczek papierosów wartych 2 mln zł, ukrytych w skrytkach w wagonie na pellet drzewny.
rozwiń zwiń