Czy Polska powinna pozostać przy węglu?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 13:00
Według raportu przygotowanego przez think-tank WiseEuropa do górnictwa i energetyki węglowej w latach 1990-2016 dopłaciliśmy prawie 230 miliardów złotych. 
Audio
  • Czy Polska powinna pozostać przy węglu? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Gouache7/Shutterstock

Co ciekawe, teraz import węgla do Polski rośnie. Nasze złoża węgla brunatnego skończą się za 20 lat, kamiennego za 30 lat, jeśli nie zbudujemy nowych szybów. Koncepcja budowy elektrowni atomowej wciąż jest na etapie prac analitycznych. Co dalej?

– Węgiel nie ma przyszłości. Nie jest tani, spalanie go zanieczyszcza środowisko. Jeśli zostaniemy przy węglu, będziemy musieli stawiać czoła takim katastrofom, jak chociażby ta w Górach Izerskich. Dodatkowo, uzależnia nas on od dostaw z zagranicy – mówi Marek Józefiak z Greenpeace Polska. Jego zdaniem odstąpienie od węgla w energetyce powinno być niezależne od kwestii finansowych. Dodatkowo, idąc tropem najbogatszych krajów świata, wydobycie i użycie tego surowca spada na rzecz odnawialnych źródeł energii.

– Węgiel jest dla Polski problematyczny. Z jednej strony najlepiej by było, gdybyśmy mogli nadal opierać na nim swoją energetykę. Z drugiej są regulacje unijne i chociażby protesty społeczności lokalnych przeciwko budowie nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego. Jedynym rozwiązaniem wydaje się dywersyfikacja energetyki – mówi Janusz Steinhoff, były wicepremier w rządzie Jerzego Buzka. Jak ocenia, należy zacząć inwestować w fotowoltaikę, pozyskiwanie energii z biomasy i w końcu rozpocząć budowę elektrowni atomowej.

Co na ten temat mają do powiedzenia nasi goście? A jakiego zdania są słuchacze? Zapraszamy do słuchania załączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Marek Józefiak (Greenpeace Polska), Aleksander Śniegocki (WiseEuropa), Beata Płomecka (Polskie Radio), Janusz Steinhoff (były minister gospodarki, były wicepremier), Cezary Mech (były wiceminister finansów), Janusz Olszowski (przezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej)
Data emisji: 27.09.2017 
Godzina emisji: 12.08

ml/czaj

Czytaj także

Czy jest sens wprowadzić kaucję za puszki i butelki?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 15:00
Ministerstwo Środowiska pracuje nad systemem zwrotów butelek szklanych, plastikowych oraz aluminiowych puszek. Mobilizować ma nas obowiązkowa kaucja. Ustawą o opakowaniach właśnie zajmuje się Senat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy propozycje prezydenta są do zaakceptowania?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 13:40
Prezydent Andrzej Duda przedstawił projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Co sądzą o nich politycy, eksperci i słuchacze Trójki? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy poszerzyć granice obrony koniecznej?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 16:00
Rząd przyjął projekt rozszerzający granice obrony koniecznej przy odpieraniu napaści na mieszkanie, dom, lokal czy teren ogrodzony.
rozwiń zwiń