Niższa składka za monitoring w samochodach?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 15:11
W Polsce działają ubezpieczyciele, którzy wysokość składki OC uzależniają od stylu jazdy i zachowania kierowcy.     
Audio
  • Niższa składka za monitoring w samochodach? (Za, a nawet przeciw)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: BLUR LIFE 1975/Shutterstock

Również PZU rozważa wprowadzenie dobrowolnego monitoringu w zamian za niższe obciążenie. W wielu państwach Europy taki system funkcjonuje.


samochód kierowca prędkość FREE 1200_660.jpg
Potrzeba surowszych kar dla kierowców?

– Klienci mogą zainstalować na swoim telefonie aplikację, która będzie sprawdzała, w jaki sposób jeżdżą, oceniała ich styl jazdy. Wgląd w zebrane dane można mieć przez telefon lub specjalny portal, gdzie można zobaczyć więcej szczegółów  wyjaśnia Cezary Świerszcz z firmy Bacca, która opracowała rozwiązanie telematyczne dla ubezpieczycieli. 

Czy system ten można "oszukać", jadąc np. w daleką trasę bez włączonej aplikacji monitorującej jazdę? – Można, ale operator będzie mógł sprawdzić, że pojawiliśmy się samochodem nagle w innym miejscu  zwraca uwagę Łukasz Zboralski. Zdaniem eksperta systemy montowane w samochodach na stałe, tzw. czarne skrzynki, sprawdziły się na Zachodzie. – To działa, ale musi być dopasowane do konkretnej grupy odbiorców – podkreśla. 


stłuczka wypadek 1200.jpg
Czy jesteśmy beznadziejnymi kierowcami?

Co, poza prędkością, z jaką jeździ kierowca, może być kontrolowane w monitorowanych przez ubezpieczycieli samochodach? Ile dzięki telematyce mogą zaoszczędzić na ubezpieczeniu bezpiecznie jeżdżący kierowcy? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Piotr Bielak (Akademia Bezpiecznej Jazdy), Marcin Broda ("Dziennik Ubezpieczeniowy"), Cezary Świerszcz (firma Bacca), Łukasz Zboralski (portal brd24.pl), Andrzej Markowski (psycholog ruchu drogowego), Krzysztof Kosiński (Link4)
Data emisji: 4.10.2017 
Godzina emisji: 12.06

gs/mk


Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy interwencje policji powinny być nagrywane?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 15:08
Dwa lata temu poprzedni rząd przedstawił strategię działań dotyczącą nadużyć w policji. I choć była ona chwalona przez nowy rząd, do dziś nie została wprowadzona. Jednym z pomysłów było zaopatrzenie każdego funkcjonariusza w minikamerę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taksówkarze kontra Uber. Czy protest jest uzasadniony?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 17:00
W wielu państwach Europy taksówkarze protestowali przeciwko nieuczciwej, ich zdaniem, konkurencji ze strony o wiele tańszego przewoźnika - firmy Uber.
rozwiń zwiń