X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy ryba jest zdrowa jak ryba?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 14:00
W wielu krajach europejskich dietetycy przekonywali: "Jedzcie ryby! Są zdrowe". Dziś ostrzegają przed pangą z Wietnamu, łososiem z Norwegii czy rybami z naszego Bałtyku.
Audio
  • Czy ryba jest zdrowa jak ryba? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Choroby neurologiczne i nowotwory to realne zagrożenia wynikające z nadmiernego spożycia ryb bałtyckich. Śledź – tak, ale tylko raz w tygodniu i nie dla kobiet w ciąży.

– Każda żywność zawiera jakieś zanieczyszczenia, które przenikają ze środowiska. Trudno byłoby znaleźć produkt, o którym nigdy nie mówiono źle. Ważny jest poziom szkodliwych substancji w żywności, które mogą zagrażać życiu czy zdrowiu człowieka – zaznacza Joanna Szlinder-Richert, kierownik Zakładu Chemii Żywności i Środowiska w Morskim Instytucie Rybackim.

– Według badań z 2016 roku 30 proc. produktów nie jest właściwie oznakowana. Załóżmy, że kupujemy rybę pod etykietą dorsza, a na naszym stole ląduje panga. Na ratunek konsumentom przychodzą certyfikaty i oznakowania produktów – zaznacza Joanna Ornoch z MSC. 

Które ryby z Bałtyku warto jeść? Czy jest aż tak źle ze zdrowiem ryb w naszym morzu? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr hab. inż. Joanna Szlinder-Richert (kierownik Zakładu Chemii Żywności i Środowiska w Morskim Instytucie Rybackim – Państwowym Instytucie Badawczym), Bogdan Waniewski (armator kutra rybackiego), Katarzyna Karpa-Świderek (rzecznik WWF Polska), Joanna Ornoch (przedstawicielka organizacji pozarządowej MSC), Zbigniew Szczepański (prezes Towarzystwa Promocji Ryb "Pan Karp")
Data emisji: 16.01.2018
Godzina emisji: 12.08

kw/iwo


Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy żywność można mądrze zagospodarować?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 17:00
Wielkie zakupy świąteczne już dawno rozpoczęte! Prezenty, świecidełka na choinkę i oczywiście zakupy spożywcze. Tony zakupów! Ponad miarę i niepotrzebnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy można skutecznie walczyć ze smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 13:00
W miniony poniedziałek wiele miast w Polsce było w czołówce miejsc o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu na świecie!
rozwiń zwiń