Czy ryba jest zdrowa jak ryba?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 14:00
W wielu krajach europejskich dietetycy przekonywali: "Jedzcie ryby! Są zdrowe". Dziś ostrzegają przed pangą z Wietnamu, łososiem z Norwegii czy rybami z naszego Bałtyku.
Audio
  • Czy ryba jest zdrowa jak ryba? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Choroby neurologiczne i nowotwory to realne zagrożenia wynikające z nadmiernego spożycia ryb bałtyckich. Śledź – tak, ale tylko raz w tygodniu i nie dla kobiet w ciąży.

– Każda żywność zawiera jakieś zanieczyszczenia, które przenikają ze środowiska. Trudno byłoby znaleźć produkt, o którym nigdy nie mówiono źle. Ważny jest poziom szkodliwych substancji w żywności, które mogą zagrażać życiu czy zdrowiu człowieka – zaznacza Joanna Szlinder-Richert, kierownik Zakładu Chemii Żywności i Środowiska w Morskim Instytucie Rybackim.

– Według badań z 2016 roku 30 proc. produktów nie jest właściwie oznakowana. Załóżmy, że kupujemy rybę pod etykietą dorsza, a na naszym stole ląduje panga. Na ratunek konsumentom przychodzą certyfikaty i oznakowania produktów – zaznacza Joanna Ornoch z MSC. 

Które ryby z Bałtyku warto jeść? Czy jest aż tak źle ze zdrowiem ryb w naszym morzu? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr hab. inż. Joanna Szlinder-Richert (kierownik Zakładu Chemii Żywności i Środowiska w Morskim Instytucie Rybackim – Państwowym Instytucie Badawczym), Bogdan Waniewski (armator kutra rybackiego), Katarzyna Karpa-Świderek (rzecznik WWF Polska), Joanna Ornoch (przedstawicielka organizacji pozarządowej MSC), Zbigniew Szczepański (prezes Towarzystwa Promocji Ryb "Pan Karp")
Data emisji: 16.01.2018
Godzina emisji: 12.08

kw/iwo


Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy żywność można mądrze zagospodarować?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 17:00
Wielkie zakupy świąteczne już dawno rozpoczęte! Prezenty, świecidełka na choinkę i oczywiście zakupy spożywcze. Tony zakupów! Ponad miarę i niepotrzebnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy można skutecznie walczyć ze smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 13:00
W miniony poniedziałek wiele miast w Polsce było w czołówce miejsc o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu na świecie!
rozwiń zwiń