Czy ustawa degradacyjna jest potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 14:00
Sejm przyjął ustawę, która pozbawi stopni wojskowych wielu żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego w stanie spoczynku.
Audio
  • Ustawa degradacyjna: potrzebna czy nie? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak przed sądem okręgowym w Warszawie
Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak przed sądem okręgowym w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

shutterstock_310600460 nazizm 1200.jpg
Nowe przepisy do walki z faszyzmem?

Chodzi m.in. o członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, a także tych, którzy pełnili służbę w organach bezpieczeństwa państwa.

Oznacza to, że Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak, po wejściu ustawy w życie, zostaną pozbawieni stopni generalskich. "To symboliczne rozliczenie epoki PRL" – czytamy w uzasadnieniu do ustawy. "To skandal" – komentuje opozycja.

– Ta ustawa daje organizacjom społecznym możliwość wnioskowania do ministra obrony narodowej, aby ten pozbawił stopni osoby, które w ich przekonaniu sprzeniewierzyły się polskiej racji stanu. Jest to ustawa, która przywraca pewną podmiotowość historyczną – mówi Piotr Kaleta, poseł Prawa i Sprawiedliwości. 

– Ustawa realizuje cele polityczne ugrupowania rządzącego. Nie chodzi o prawdę czy sprawiedliwość, a o przykrycie ważnych problemów. To też element polityki historycznej. Jej przejawem zewnętrznym są wielkie szkody dla Polski, wynikające z przyjętej ustawy o IPN – uważa Czesław Mroczek, poseł Platformy Obywatelskiej.

Co na ten temat sądzą pozostali eksperci i nasi słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Piotr Kaleta (Prawo i Sprawiedliwość), Stanisław Drosio (Stowarzyszenie ObronaNarodowa.pl) Dominik Owczarek (Instytut Spraw Publicznych), Czesław Mroczek (Platforma Obywatelska), płk Marek Bielec (Związek Żołnierzy Wojska Polskiego), Tomasz Rzymkowski (Kukiz '15) 
Data emisji: 8.03.2018
Godzina emisji: 12.08

kw/mk

Czytaj także

Czy ustawa dotycząca kredytów jest potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 13:30
Za nami pierwsze spotkanie specjalnej podkomisji sejmowej, która zajmuje się projektem ustawy dotyczącej przewalutowania kredytów frankowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy produkujemy za dużo prawa?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 13:00
Według raportu firmy Grant Thorton "Barometr Prawa" Polska zajęła pierwsze miejsce w rankingu państw o najwyższym wskaźniku zmienności prawa w Unii Europejskiej!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy z nowelizacji ustawy o IPN należałoby zrezygnować?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 14:00
Ustawa o IPN wzbudza sporo kontrowersji. Pojawiły się nawet pogłoski o zawieszeniu współpracy na najwyższym szczeblu między Polską a USA do momentu zażegnania sporu wokół nowelizacji.
rozwiń zwiń